بمناسبت صد سالگی ؛ ترانه به یاد ماندنی کاروان با صدای بنان
استاد بنان در اردیبهشت ۱۲۹۰ در قلهک تهران در خانواده‌ ای متمول متولد شد ، خواننده‌ ای که از سال ۱۳۲۱تا دهه ۵۰ در زمینه موسیقی ملی ایران فعالیت گسترده و البته ماندگاری داشت بنان بهترین اثر خود را “حالا چرا” و “کاروان” می‌ دانست و می‌ گفت: “کاروان را برای بعد از مرگم خوانده ​ام” همچنین استاد در اواخر عمر دلبستگی عجیبی به ترانه “رویای هستی” پیدا کرده بود تا آنجا که با این آهنگ می‌ گریست ...


امسال مصادف شده با صد سالگی مردی که شناسه ی تمام و کمال موسیقی ایران است. بزرگمردی که هنوز نام گرانش بر تارک هفت آسمان  پرفروغ موسیقی و هنر ایران زمین می درخشد و بر بلندای آن  همچون اختری یگانه پابرجا و استوار منور میکند این وادی عشق و همایون و شهناز  را.

صدمین سالروز تولد غلامحسین بنان و بهار جاودان که هنوز که هنوزه طنین دلربای ای ایرانش بر جان و دل می نشیند

اما چه سود که سنگ مزارش هنوز مرمت نشده و …
اردیبهشت صد سال پیش خواننده‌ ای به دنیا آمد که سال‌ ها بعد از او به عنوان گل سر سبد موسیقی ایرانی یاد شد ، استادی که این روزها اگرچه سنگ قبری در خور شان و مقامش ندارد اما در دل علاقه ​مندان به موسیقی جایگاه والایی دارد.

سال ۱۳۲۱ روح اله خالقی در رادیو مسئولیت دارد ، بنان با عبدالعلی وزیری برای امتحان به رادیو می روند ، در دفتر روح اله خالقی ، ابوالحسن صبا هم نشسته است ، بنان خواندن قطعه‌ ای در سه گاه را آغاز می‌ کند و صبا هم با ویلن او را همراهی می‌ کند ، هنوز “درآمد” تمام نشده که خالقی به صبا می‌ گوید: “شما نواختن ویلن را قطع کنید” و به بنان اشاره می‌ کند تا گوشه حصار را بخواند ، بنان مکث نمی‌ کند و با چنان مهارت و استادی درآمد حصار را می‌ خواند و به سه گاه فرود می‌ آید که روح اله خالقی بی اختیار بلند می‌ شود و او را در آغوش گرفته و می بوسد و آینده وی را در هنر آواز درخشان پیش بینی می کند.

از آن روز تا الان نزدیک به ۷۰ سال گذشته است و از تولد بنان تا به حال ۱۰۰ سال ، پیش‌ بینی خالقی درست از آب درآمد و بنان هنوز که هنوز است از بزرگترین نام‌ های آواز ایرانی است.

از تولد تا استادی

استاد بنان در اردیبهشت ۱۲۹۰ در قلهک تهران در خانواده‌ ای متمول متولد شد ، خواننده‌ ای که از سال ۱۳۲۱تا دهه ۵۰ در زمینه موسیقی ملی ایران فعالیت گسترده و البته ماندگاری داشت ، از شش سالگی خوانندگی و نوازندگی ارگ و پیانو را شروع کرد و در این راه از راهنمایی‌ های مادرش که پیانو را بسیار خوب می​نواخت بهره ها گرفت ، اولین استاد او پدرش بود و دومین استاد ، مرحوم میرزا طاهر ضیاء ذاکرین رثایی و سومین استادش مرحوم ناصر سیف بوده‌ اند.​

همانطور که گفته شد ، سال ۱۳۲۱ برای بنان سال مهم و تعیین کننده‌ ای بود ، برای اولین بار در این سال بود که صدای غلامحسین بنان ، همراه با همکاری عده‌ ای از هنرمندان دیگر از رادیو تهران به گوش مردم ایران رسید و دیری نگذشت که نام بنان زبانزد همه شد ، روح‌ الله خالقی او را در ارکستر انجمن موسیقی شرکت داد و با ارکستر شماره یک نیز همکاری را شروع کرد و از بدو شروع برنامه “گلهای رنگارنگ” بنان به دعوت استاد داود پیرنیا همکاری داشت.

بنان در طول فعالیت هنری خود ، حدود ۳۵۰ آهنگ را اجرا کرد و آنچه که امتیاز مسلم صدای او را پدید می آورد ، زیر و بم‌ ها و تحریرهای صدای اوست که مخصوص به خودش است ، بنان نه تنها در آواز قدیمی و کلاسیک ایران استاد بود ، بلکه در نغمات جدید و مدرن ایران نیز تسلط کامل داشت ، تصنیف زیبا و روح پرور “الهه ناز” او بهترین معرف این ادعا است ، بنان را می‌ توان به حق بزرگترین اجرا کننده آهنگ‌ های سبک وزیری-خالقی دانست ، او همچنین در کنار ادیب خوانساری از بهترین اجرا کنندگان آثار صبا و محجوبی محسوب می‌ شود ، استعداد شگرف او در مرکب خوانی و تلفیق شعر و موسیقی بارها ستایش موسیقی دانان معاصرش را بر انگیخته است.

فعالیت در هنرستان موسیقی

در سال ۱۳۳۲ بنان به پیشنهاد شادروان خالقی به اداره کل هنرهای زیبای کشور منتقل و به سمت استاد آواز هنرستان موسیقی ملی به کار مشغول شد و در سال ۱۳۳۴ رئیس شورای موسیقی رادیو شد ، غلامحسین بنان از ابتدا در برنامه‌ های گلهای جاویدان و گلهای رنگارنگ و برگ سبز شرکت داشته و برنامه‌ های متعدد و گوناگون دیگری که از این خواننده بزرگ و هنرمند به یادگار مانده است ، در این برنامه ها ، استادان تراز اول موسیقی سنتی چون روح الله خالقی ، ابوالحسن صبا ، مرتضی محجوبی ، احمد عبادی ، حسین تهرانی ، علی تجویدی و … با او همکاری داشته‌ اند.

کناره گیری از فعالت هنری

آذر ماه ۱۳۳۶ وقتی بنان با اتومبیل شخصی در جاده کرج مشغول رانندگی بود با کامیونی که فاقد چراغ ایمنی عقب بود تصادف کرد و در این سانحه چشم راست خود را از دست داد و به همین خاطر همیشه از عینک دودی استفاده می کرد.

سال‌ ها بعد از این حادثه بنان به فعالیتش ادامه داد اما حدود ده سال بعد از آن بود که غلامحسین بنان آهسته آهسته فعالیت خوانندگی را کنار گذاشت ، استاد مدتها به ناراحتی جهاز هاضمه مبتلا شده بود از طرف دیگر حنجره اش نیز آمادگی بیان نیازهای درونیش را نداشت و به همین دلیل اندک اندک از خواندن اجتناب ورزید و از صحنه هنر کناره کشید و بیست سال آخر عمر را تقریبا فعالیت چشم گیری نداشت و روز به روز ناراحتی جهاز هاضمه او را بیشتر رنجور می‌ کرد و متاسفانه کوشش‌ های پزشکان و مخصوصا مراقبت‌ ها و از خود گذشتگی‌ های پری بنان همسر وفادار و مهربانش هم مؤثر نیفتاد و سرانجام در ساعت ۷ بعد از ظهر پنجشنبه هشتم اسفند ماه سال ۱۳۶۴ خورشیدی در بیمارستان ایرانمهر قلهک جهان را بدرود گفت.


استاد بنان از سال ۱۳۶۴ یعنی زمان فوتش در امامزاده طاهر کرج دفن شده است ، مکانی که بسیاری از بزرگان ادب و هنر ایران در آنجا آرمیده‌ اند ، تا پیش از این سنگ قبر استاد هرچند سنگ قبر ویژه‌ ای نبود اما بسیار بهتر از اینی است که در حال حاضر و بعد از تخریب و بازسازی قبرستان امامزاده گذاشته شده است ، فروردین سال گذشته این قبرستان بازسازی شد و وعده سنگ قبر ویژه‌ ای برای آرامگاه استاد داده شده بود که قرار بود از شکور یونان آورده شود اما چنینی نشد.

 

از ماندگارترین ترانه‌ های بنان می‌ توان به آهنگ آذربایجان ، آمدی جانم به قربانت ، یار رمیده ، الهه ناز ، می ناب ، خاموش ، مرا عاشقی شیدا ، روز ازل ، نوای نی و سرود همیشه جاوید ای ایران اشاره کرد.

به گفته همسرش ، بنان بهترین اثر خود را “حالا چرا” و “کاروان” می‌ دانست و می‌ گفت: “کاروان را برای بعد از مرگم خوانده ​ام” همچنین استاد در اواخر عمر دلبستگی عجیبی به ترانه “رویای هستی” پیدا کرده بود تا آنجا که با این آهنگ می‌ گریست

ترانه به یاد ماندنی کاروان با صدای بنان

همه شب نالم چون نی

که غمی دارم ، که غمی دارم …

دل و جان بردی امّا

نشدی یارم ، یارم

با ما بودی ، بی ما رفتی …

چون بوی گل به کجا رفتی

تنها ماندم ، تنها رفتی …

چو کاروان رود ، فغانم از زمین ، بر آسمان رود

دور از یارم ، خون می بارم …

فتادم از پا به ناتوانی ، اسیر عشقم ، چنان که دانی

رهایی از غم نمی توانم ، تو چاره ای کن ، که می توانی …

گر ز دل بر آرم آهی

آتش از دلم خیزد

چون ستاره از مژگانم

اشک آتشین ریزد …

چو کاروان رود ، فغانم از زمین ، بر آسمان رود

دور از یارم ، خون می بارم …

نه حریفی تا با او غم دل گویم

نه امیدی در خاطر که تو را جویم

ای شادی جان ، سرو روان ، کز بر ما رفتی

از محفل ما ، چون دل ما ، سوی کجا رفتی …

تنها ماندم، تنها رفتی …

به کجایی غمگسار من ، فغان زار من بشنو باز آ ، باز آ

از صبا حکایتی ز روزگار من بشنو باز آ

باز آ سوی رهی

چون روشنی از دیده ما رفتی

با قافله باد صبا رفتی

تنها ماندم …

تنها رفتی …

خواننده: استاد غلامحسین بنان
آهنگساز:استاد مرتضی محجوبی
شاعر: رهی معیّری

 

دانلود کامل آلبوم کاروان با صدای استاد غلامحسین بنان

ترانه خاطره انگیز کاروان با صدای استاد زنده یاد بنان را می توانید اینجا گوش دهید


 

"برای این مطلب ۷۰ دیدگاه ارسال شده و ۹۷۷۵۰ بار این مطلب بازدید شده است"
بخش نظرات
 • - لطفا از ارسال دیدگاه هایی با محتوای تبلیغاتی خودداری کنید.
 • - در دیدگاه های خود از جملات توهین آمیز استفاده نکنید.
 1. +4 Vote -1 Vote +1
  mehrdad .n گفت :

  dige hamchin ostoorehaii be vojod nemiyad………… roohesh shad

 2. +10 Vote -1 Vote +1
  shahrzad گفت :

  سلام
  خیلی تحت تاثیر فرار گرفتم نمیدانستم که در دو دهه اخر عمر اینفدر جفای دوران کشیده !
  روحش شاد … ممنون شما مثل همیشه با مطالبی از این دست انها را در دلها زنده نگهمیدارید.
  همیشه سلامت باشید وسرفراز.

 3. +19 Vote -1 Vote +1
  هلیا گفت :

  روانش شاد

 4. +12 Vote -1 Vote +1
  حمید گفت :

  در شرایطی که گاهی از ایرانی بودن خودمون تاسف می خوریم ،چنین ستارگانی دوباره غرور و افتخار “مرز پر گهر” رو در روح و جان ما زنده می کنن

 5. +10 Vote -1 Vote +1
  دوستدار موسیقی گفت :

  براستی دیگر چنین استاد و استوره ای یافت نخواهد شد .

  روحش شاد و یادش گرامی باد

 6. +13 Vote -1 Vote +1
  مجید گفت :

  یله کاش به جای بخل وحسدورزی ها تلاش میکردیم چو استادی بنان به روزگار ارائه دهیم که مایه فخر و مباهات همه گردد نه آنکه در حسرت نیامدن استادی چو حضرت بنان بسوزیم با گوش دادن آهنگ هایش بنالیم که قدر ناشناس بودیم
  ما را چه میشود
  و از همه دردناک تر به حال فرزندانمان باید بگرییم که ندارند محملی برای انس با عشق ،معرفت عشق

 7. +8 Vote -1 Vote +1
  arash گفت :

  ای گنج خفته در خاک ایران زمین روحت شاد آوایت ماندگار

 8. +8 Vote -1 Vote +1
  sahar makvandi گفت :

  اینقدر تحت تأثیر قرار گرفتم که نمی دونم چی بگم . واقعا” زیبا بود ..

 9. +6 Vote -1 Vote +1
  Littlebird گفت :

  با سپاس از اینکه وجود درخشان چنین بزرگانی را در تاریخ موسیقی دوباره به ما یادآوری کردید.

 10. +5 Vote -1 Vote +1
  یاد بنان گفت :

  جدا که این حرکتهای شما ما رو از روزمرگی این زندگی در میاره به کوری انکه نتواند دید موفق باشید و یاد این بزرگان رو زنده نگه داریم

 11. +2 Vote -1 Vote +1
  mohammad sharif گفت :

  salam
  va sepas

 12. +4 Vote -1 Vote +1
  شهاب گفت :

  واقعاً عالی. دستتان درد نکنه. روح استاد شاد

 13. +2 Vote -1 Vote +1
  فلورا گفت :

  واقعا بسیار عالی بود . یاد استاد محترم شاد

 14. +1 Vote -1 Vote +1
  shahla گفت :

  salam va ba tashakor az etela resani rohe ostad shad

 15. +1 Vote -1 Vote +1
  shahla گفت :

  salam va tashkor az etela rsani shoma. rohe ostad shad

 16. +7 Vote -1 Vote +1
  مسعود نیکوجوی گفت :

  امیدوارم باز هم شاهد ظهور ستاره هایی همچون استاد در آسمان وطن باشیم. به امید آن روز همه سخت کار خواهیم کرد.

 17. Vote -1 Vote +1
  اژدر گفت :

  کاروان یکی از زیباترین آثار موسیقی کلاسیک ایران زمین میباشد،در اصل بنان این آهنگ را برای خودش خوانده که رفت . روحش شاد و یادش گرامی.

 18. +1 Vote -1 Vote +1
  jahan گفت :

  khili ziba bod rohash shad va yadash gerami.kash baraye chenin adam haee ham pas az margeshan sange tamam mizashtim.

 19. +3 Vote -1 Vote +1
  sAeEdCiBiAR گفت :

  زنده باد زنده یاد وشما

 20. +1 Vote -1 Vote +1
  منتظر ظهور گفت :

  خدایش رحمت کند استاد آواز ایران زمین را

 21. +4 Vote -1 Vote +1
  حسین شیور گفت :

  استاد بنان یکی از نام آوران موسیقی ایران است که با صدای ملکوتیش گرمای حیات بخش هنربرای همیشه خواهد بود . روحش شاد و روانش گرامی باد .

 22. +12 Vote -1 Vote +1
  سید محمد امین جاور گفت :

  یادباد آن همدلی آن همرهی آن همرهی
  سـاز محـجوبـی و آواز بنان شــعر رهــــی

 23. +4 Vote -1 Vote +1
  غزال گفت :

  زندگی فریاد است ، و هنر ، پژواک آن . . .

 24. +2 Vote -1 Vote +1
  massoud گفت :

  We are going to missed You very much
  ,,God Bless You

 25. +1 Vote -1 Vote +1
  امید وداد گفت :

  اگر باران ببارد باز هم گلهائی خواهند رست اگر باران ببارد!بیاد همگی ان ستارههایی که امکان حضور انها در کنار هم چنان اثار ماندگار افرید.روانشان شاد!

 26. +4 Vote -1 Vote +1
  محسن سلیمانی گفت :

  همانطور که در شوره زار نمی توان انتظار روییدن داشت و بعضی از گیاهان استثنایی و مقاوم آنهم بسختی میرویند. اگر محیط آماده نباشد هیچ انسانی نمی تواند به رشد معقول برسد. زندگی بنان دو وجه دارد یکی استعداد بالقوه ایشان دوم محیطی که مادر و پدر و سپس رادیو و استادان بی مثال از وی یک اسطوره در آواز ایران ساخته است و بدشواری ممکن است دوباره اینهمه شرایط یکجا جمع شود. ولی خاک ایران حاصلخیز است و در این خاک ستارگان بیشمار دیگری نیز ظاهر خواهند شد. با این امید که ابرهای تیره ای که آسمان هنر ایران را پوشانده کنار برود تا ستارگان دیگری را نیز شاهد باشیم. ما نسل خوشبختی بودیم که در آسمان ایران شاهد هنرمندان و استادانی که گلها را خلق کردند دیدیم و شنیدیم و لذت بردیم.

 27. Vote -1 Vote +1
  Kombiz گفت :

  Karevan is truly one of the best pieces of classical persian music This piece and Ellaheye Naz are two of Ostad Baban’s greatest work he left for us. His contribution to the Golha program is second to none as far as the male vocalist is concerned. One time Marzieh who had lost all of her music collections and her studio in Iraq during the bombing of the first war in Iraq asked me if I had some of Otsad Banan’s collection which I did and sent her along with 20 CDs of her own songs. This told me that Ostad Banan was Marzieh’s favorite male vocalist. My first preference is Ghavami and right there is Banan.

 28. +2 Vote -1 Vote +1
  Kombiz گفت :

  Karevan is truly one of the best pieces of classical persian music This piece and Ellaheye Naz are two of Ostad Baban\’s greatest work he left for us. His contribution to the Golha program is second to none as far as the male vocalist is concerned. One time Marzieh who had lost all of her music collections and her studio in Iraq during the bombing of the first war in Iraq asked me if I had some of Otsad Banan\’s collection which I did and sent her along with 20 CDs of her own songs. This told me that Ostad Banan was Marzieh\’s favorite male vocalist. My first preference is Ghavami and right there is Banan.

 29. +1 Vote -1 Vote +1
  taraneh گفت :

  AGAR BARAN BEBARAD,AGAR BARAN BEBARAD…..

 30. Vote -1 Vote +1
  Goull Agha گفت :

  I will not stop until the whole world get to know Iran and Iranian for who they are. The only once bloomed flowers such as Banan, Marzieah, Moesheary, and Shamlo. Be Pround Iranian. Thoes folks are my poeple and they will allways be. VIVIA Iran.

 31. +11 Vote -1 Vote +1
  H.E.M گفت :

  او از نوابغ موسیقی ایران زمین بود.در حال حاضر کمتر خواننده ای مثل او دارای احساس و لطافت و ظرافت موسیقیایی است . نام و یادش همیشه جاوید….

 32. +4 Vote -1 Vote +1
  ذکریا مانوی گفت :

  میگویند باران که در لطافت طبعش خلاف نیست در باغ لاله روید و در شوره زار خس.اما حیف که استاد به هر جا که بارید شوره زار بود و بس.

 33. +10 Vote -1 Vote +1
  استاد بنان گفت :

  خوشا آنانکه در خاطر و خاطره های مردم به نیکی ماندند و جاودان شدند

  +2 Vote -1 Vote +1
  7807 پاسخ در تاريخ مهر ۶م, ۱۳۹۰ ۸:۳۸ ق.ظ:

  استاد؛
  درود بر روان پاکت و روحت شاد
  از خداوند منان تمنا دارم در عالم باقی قله های صعود را طی کنی.

 34. +2 Vote -1 Vote +1
  ایرانی گفت :

  روحش شاد
  خیلی عالیه

 35. +1 Vote -1 Vote +1
  سارا گفت :

  :( che ghamgin ama khube

 36. +1 Vote -1 Vote +1
  یک دوست گفت :

  در جواب ذکریا مانوی
  فرق شوره زار و باغ و می دونی؟؟؟

 37. +1 Vote -1 Vote +1
  مهین گفت :

  روحشان شاد باد .به به خیلی عالی بود از شما هم ممنون که یادی از گذشتگان میکنید

 38. +4 Vote -1 Vote +1
  مهدی عابدی/بوشهر گفت :

  سلام به همه دوستان/افتخاری بود۲۵شهریور۹۰قبر استاد بنان و دیگر بزرگان عرصه علم و فرهنگ وهنر را در امامزاده طاهر کرج زیارت کردم/یادش بخیر چه قبرهای مظلومی….مثل مظلومیت موسیقی سنتی سرزمینمان////هر شب قبل از خواب باید کاروان بنان را گوش بگیرم…..

 39. +2 Vote -1 Vote +1
  hosseinr608 گفت :

  واقعا جای اون خواننده ها خیلی خیلی خالیه

 40. +2 Vote -1 Vote +1
  hosseinr608 گفت :

  واقعا جای اون خواننده ها خیلی خیلی خالیه من دلم تنگ شده برای اون زمونا که من نبودم

 41. +1 Vote -1 Vote +1
  یه دوست گفت :

  آذم های بزرگ فقط متعلق به نسل خودشون نیستندو پس بیایم بزرگ زندگی کنیم

 42. +1 Vote -1 Vote +1
  علی اکبر صالحی گفت :

  اگر باور دارید خاطره ها ماندگارند!پس آسوده خاطر باش که همیشه در خاطرم هستی.

 43. +1 Vote -1 Vote +1
  kamal گفت :

  روحشان شاد باد
  و باید قدر استاد اخلاق و اواز استاد شجریان را بدانیم ……….

 44. Vote -1 Vote +1
  Ali گفت :

  Mesle Banan Digar Hargez Nakhahad amad Vaghean Sedai Binazir va Delneshin Dasht,Khodayash Biamorzad,Ruhash Shad

 45. +1 Vote -1 Vote +1
  اسماعیل گفت :

  بسیار از این یاد آوری متشکرم.روح استاد بنان شاد باد.
  بیاید قدر استاد شجریان را بدانیم تا حسرت غربت استاد بنان برایمان تکرار نشود.

 46. +1 Vote -1 Vote +1
  manije گفت :

  این انسان ها هرگز نمیمیرند . یاد و خاطره هایشان ماندنی است

 47. +1 Vote -1 Vote +1
  منصور گفت :

  شوربختانه درزمان حیات ایشان به اهمیت وجود گرامیش پی برده نشد.جامعه قبل ازانقلاب بخصوص جوانان توجه شایسته ای به کارهای ماندگارایشان نداشتند .حیف که دیگر ازخانواده هنرموسیقی کشورمان افرادی درسطح این استاد بزرگ متولد نخواهد شد.باسپاس از دوستان گرامی که درمعرفی بنان عزیز مطالب خوبی مطرح نمودند.

 48. +4 Vote -1 Vote +1
  لیلا گفت :

  بسیار زیبا بود. متشکرم. بنان بهترین خواننده ایران. همین طور آهنگسازان و نوازندگان این تصنیف ها همگی از هنرمندان واقعی و بی همتای ایران هستند.

 49. +1 Vote -1 Vote +1
  جلال گفت :

  واقعا حال کردم توی عصر آهنگهای رپ و چکشی همچین آهنگهایی غنیمته دم شما گرم وروح استاد شاد

 50. +2 Vote -1 Vote +1
  رضا گفت :

  ای کاش که بود .چون دوست دارم ببینم که الان جی میخوند

 51. +7 Vote -1 Vote +1
  بابک گفت :

  مردان بزرگ هرگز نمی میرند یادش گرامی

 52. +3 Vote -1 Vote +1
  بنان گفت :

  من به اقتضای سن ۷۷ ساله ام عاشق خوانندگان قدیمی هستم. به همه آنها احترام می گزارم و از شنیدن صدایشان لذت می برم. با احترام

 53. +1 Vote -1 Vote +1
  بنان گفت :

  من به اقتضای سن ۷۷ ساله ام از صدای خوانندگان قدیمی لذت می برم. با احترام

 54. Vote -1 Vote +1
  بنان گفت :

  خیلی ممنون

 55. +7 Vote -1 Vote +1
  عرفان گفت :

  من در حالی دارم به این آهنگ همیشه ماندگار گوش می سپارم و دل وا می نهم که در دیاری دیگر به غیر از سرزمین مادری من و بنان در میانه این هیاهوی دنیای مدرن از خود می پرسم که آیا می توانم همچون وی تا پایان عمر، انسانیت، لطافت و جاودانگی را در خود بپرورانم یا نه. شاید گوش سپردن به چنین نواهایی خوش و دل انگیز بیادمان آورد که چه بودیم و چگونه باید باشیم.

 56. +1 Vote -1 Vote +1
  مسعود گفت :

  اگر عالی بالاترین تحسین باشد باید گفت بسیار عالی بود و بسیار ممنون از کسانی که با تلاش خود حال و هوای مارا دگرگون میکنند. سبب شد باردیگر یادی از جاودانه های تاریخ موسیقی بکنیم نظیر : بنان ، رهی معیری و….

 57. +1 Vote -1 Vote +1
  خدایش رحمت کناد . او یکی از جاودانگان موسیقی بومی این سرزمین مقدس بود . گفت :

  namash javdan

 58. +1 Vote -1 Vote +1
  امید گفت :

  صدای دلنشینش یا بهتر بگویم صدای مخملی اش همیشه همچون اسمش جاودان و ماندگار است روحش شاد.

 59. +2 Vote -1 Vote +1
  مهران گفت :

  خدایش بیامرزد و روحش شاد باشد.صدایش برای همه گروه های سنی دلنشین است و هیچگاه تکراری نخواهد بود.

 60. +5 Vote -1 Vote +1
  محمد گفت :

  من ۲۵ سالمه و از شنیدن آواز سنتی لذت میبرم

  من فکر کنم عشق کردن با چنین آهنگ ها اقتضای سن نیست، هرکسی که از ده درصد دانش ادبیات فارسی خودش استفاده کنه، حتماً لذت میبره. فقط گوش دادن به چنین آهنگ هایی یه کم صبر می خواد که برای مشتریان پاپ و راک و متال و رپ یه کم سخته.

 61. +1 Vote -1 Vote +1
  moosiighi گفت :

  mooosighiii yaaniii zendegi va araaamesh chegooooneh mitavan bedooonmosighi zendegi kard

 62. +1 Vote -1 Vote +1
  negar گفت :

  merc vaghean lezat bordam

 63. Vote -1 Vote +1
  saeed گفت :

  یعنی بنان تنها خواننده ای بود که هیچ گونه حقی نداشت روی آهنگهاش!
  یا سطح کاراش پایین تر از بقیه بود!
  یا دیگه چون زنده نیست میشه هر کاری با آهنگاش کرد!؟!

 64. Vote -1 Vote +1
  mohsen گفت :

  یادش تا ابد زنده باد…
  آدم با شنیدن این آهنگ از زمین جدا میشه میره به آسمان به رویا…

 65. +1 Vote -1 Vote +1
  vafadar گفت :

  روحش شاد یادش گرامی
  چه میشد خوانندگان جوان ما از بزرگان موسیقی همچون استاد روانشاد بنان الگو میگرفتند وموسیقی اصیل ایرانی را بیشتر زنده میکردند؟

 66. +2 Vote -1 Vote +1
  حبه انگور گفت :

  جریان جالبی که شنیدم اینه که یک هفته قبل از تصادف استاد وکور شدنشان یکی از روزنامه های معروف نوشته بود که استاد بنان بجز صدای مخملی چشمان زیبایی هم دارند.
  من بچشم اعتقادی ندارم ولی…

 67. +5 Vote -1 Vote +1
  علی اسکندرلو گفت :

  شاید گوش سپردن به چنین نواهایی خوش و دل انگیز بیادمان آورد که چه بودیم و چگونه باید باشیم.سن ۴۸

 68. +4 Vote -1 Vote +1
  تصنیف گفت :

  صدامخملی ایران باالهه نازش زنده اس با ایران مرزپرگهرزنده اس با می ناب با کاروان با….روحش شاد ویادش گرامی در این زمونه هزار رنگ صدای استادبنان تنها جیزیست که آرامم میکند

 69. +8 Vote -1 Vote +1
  یک قزاق ساکن گرگان - قزاق محله گفت :

  موسیقی سنتی و اصیل ایرانی با صدای به یاد ماندنی روح انسان را آرامش میدهد …….. یادش خیر

<script type="text/javascript" src="<?php bloginfo('template_directory'); ?>/player/jwplayer.js"></script>
<script type="text/javascript">
jwplayer("mplayer").setup({
file: "<?php echo $clip; ?>",
width: "586px",
height: "360px",
wmode:"transparent",
allowscriptaccess:"always",
allowfullscreen:"true",
image: "<?php echo $preview; ?>",
flashplayer: "<?php bloginfo('template_directory'); ?>/player/player.swf"
});
</script>
Site Meter