خانه / خواندنی ها / من هویدا هستم؛ بیایید مرا ببرید!

من هویدا هستم؛ بیایید مرا ببرید!

تا ۲۲بهمن ۱۳۵۷ سران حکومت پهلوی یکی یکی دستگیر شده یا از کشور فرار کرده بودند. هویدا اما تا روز پیروزی انقلاب در باغ شیان بود. روزی که در نهایت تسلیم شد و از نیروهای انقلابی خواست تا بیایند و او را دستگیر کنند.

در روزهای پرتلاطم اعتراضات مردمی ازهاری هویدا را بازداشت کرد و به باغ ساواک در شیان فرستاد. بازداشتی که بیشتر برای آرام کردن مردم صورت گرفته بود اما تا روز پیروزی انقلاب به طول انجامید. در ۲۲ بهمن ۵۷ با اعلام بی‌طرفی ارتش نگهبانان هویدا فرار کردند و اتومبیل و اسلحه ای در اختیارش گذاشتند. هویدا برای ارزیابی وضعیت با فرشته رضوی، پزشک مخصوصش تماس گرفت و او  هم توصیه کرد فرار کند اما هویدا شرایط را برای فرار مهیا نمی دید و تصمیم گرفت خود را تسلیم کند.

بیست

امیرعباس هویدا در جلسه محاکمه

محسن رفیق دوست، در کتاب خاطراتش (برای تاریخ می گویم) ماجرای ۲۲بهمن و دستگیری هویدا را این طور روایت می کند:

به اندازه کافی اسلحه داشتیم. بسیاری از سربازانی که از پادگان ها فرار می کردند اسلحه هایشان را می آوردند که خودش چندین هزار تفنگ می شد. حتی یک تیربار ژ-۳ آورده بودند که آن را در پشت بام مدرسه علوی مستقر کرده بودیم و بچه هایی که تیراندازی با آن را بلد بودند به نوبت پشت آن می نشستند. تعداد زیادی هم سه راهی درست کرده بودند که با اجازه صاحبخانه ها در پشت بام خانه های بلند خیابان ایران قرار داده بودیم تا اگر تانک ها حمله کردند سه راهی را بر سرشان بریزند. هر سربازی که فرار می کرد می آمد آنجا. به مردم اعلام کرده بودیم هرکس کت و شلوار اضافی دارد بیاورد مدرسه. کت و شلوار را تن سرباز فراری ها می کردیم و می رفتند. باز برای اینکهدژبان ها آنها را شناسایی نکنند اعلام شد همه جوان ها سرها را ماشین کنند.

گوینده رادیو اعلام کرد حکومت نظامی از امروز رأس ساعت ۴:۳۰ است. من حدس زدم که امام حکومت نظامی را قبول نمی کند. به بچه ها گفتم بروید به همه مینی بوس های مدرسه علوی و رفاه بلندگو ببندید. گفتند برای چه؟ گفتم: «مطمئن باشید امام حکومت نظامی را قبول نمی کنند. بروید آماده باشید که هر وقت گفتند معطل نشویم.»

از صبح کم کم همه سران پهلوی دستگیر شدند. ما بلافاصله چند اتاق را در طبقه سوم مدرسه رفاه به زندان تبدیل کردیم. جای دیگری نداشتیم. چهار – پنج خط تلفن داشتیم. پای هر تلفن یک نفر نشسته بودند و حجت الاسلام غلامحسین حقانی و یک روحانی دیگر به نام مهدوی یک روز در میان مسئول تلفن خانه بودند. آن روز نوبت آقای حقانی بود. در گیرودار دستگیری ها مرا صدا زد و گفت: «کسی زنگ زده از باغ شیان و می خواهد راجع به هویدا صحبت کند.» گوشی را گرفتم. آقای به نام عباس رضاییان کارمند سازمان آب بود و خانه اش در همسایگی باغ شیان، گفت: «من از باغ شیان زنگ می زنم. آقای هویدا می خواهد صحبت کند.» بعد هویدا گوشی را گرفت و گفت: «من امیرعباس هویدا هستم. بیایید مرا ببرید.»


بیست

در کنار خانواده (اولین نفر سمت چپ)

بیست

هویدا و حسنعلی منصور – ۱۳۴۲

هویدا در کابینه حسنعلی منصور (سمت راست) وزیر دارائی بود. او پس از ترور منصور (بهمن ۱۳۴۳) با حکم شاه به نخست‌وزیری رسید.

بیست

ضیافت شام در منزل سلیمان دمیرل نخست وزیر وقت ترکیه – خرداد ۱۳۴۸ –

در عکس از سمت راست لیلا امامی همسر هویدا، سلیمان دمیرل نخست وزیر ترکیه، هویدا و همسر دمیرل دیده می‌شوند.

بیست

در حال خروج از یک هلیکوپتر نظامی ـ ۱۳۵۲

بیست

با فرح پهلوی بر فراز دیوار چین ـ ۲ مهر ۱۳۵۱

بیست

شمال ویلای خصوصی ۱۳۴۹

بیست

نخست وزیر امیرعباس هویدا بیش‌تر کالاهای ایرانی را می‌پسندید و راننده نیز نداشت و با پیکان خود به سر کار می‌رفت

بیست

استقبال هویدا از صدام پس از امضای پیمان الجزایر ـ ۱۳۵۲

بیست

آبان ۱۳۵۳ – هنگام ورود به جلسه علنی مجلس شورای ملی خطاب به خبرنگاران : «بودجه کشور داخل کیف من است»

بیست

۱۲ تیر ۱۳۵۴ : استقبال رسمی از ملک‌فهد، ولیعهد عربستان سعودی

بیست

خرداد ۱۳۵۵ : استقبال از انور سادات رئیس جمهور مصر در کاخ نخست‌وزیری

بیست

دیدار به اتفاق شریف‌امامی، ریاضی، اقبال و … با شاه – ۵ مهر ۱۳۵۵ ؛

در این دیدار علاوه بر هویدا نخست‌وزیر، شریف امامی رئیس‌سنا، ریاضی رئیس مجلس، اقبال مدیر عامل شرکت نفت، جمشید آموزگار و هوشنگ انصاری از رهبران حزب رستاخیز، همراه با دو عضو بنیاد اشرف پهلوی حضور دارند. اشرف پهلوی نیز در کنار شاه دیده می شود

بیست

امیرعباس هویدا در دادگاه

بیست

بیست

و سرانجام؛ تهران – اعدام انقلابی – ۱۳۵۷

بیست


اشتراک مطالب روزانه بیست را به دوستانتان هدیه دهید

اشتراک گذاری در تلگرام

۷۱ دیدگاه

 1. از هویدا پرسیدن خب بعد۱۳سال نخست وزیری چکارکردی
  یه خودکارازجیبش دراورد گفت قبل ازنخست وزریم این خودکار یک قرون بود الان هم همون یک قرونه
  حالا
  اگه ازمحمودبپرسن میخواد چی جواب بده

 2. من یادمه برنامه صبح بخیر ایران بود. یه روحانی داشت در مورد وضعیت اقتصادی ایران صحبت میکرد: اینطور گفت هویدا ۱۳ سال نخست وزیر بود حتی قیمت یه کبریت بالا و پایین نشد.اما حالا چی !!!!!!

  • نازنینم
   خدامیدونه وقتی چشمم به اسم نازنینت میوفته چقدرخوشحال میشم
   آفرین ابجی گلم
   خداحفظت کنه انشااللاه
   همیشه ماروسرافراز کن باکامنتهات
   شادباشیو بی غم

 3. به امید ایران آزادو آباد ولی نه بی بندوبار……………..

 4. این سرنوشتیه که خودمون یا حالا پدرانمون برامون رقم زدن ………..دوباره مثل پدرانمون خودمون آینده ای رو که دوستش داریم و رویامونه با دستای خودمون رقم بزنیم …. چون که وضعیت الانمون نتیجه انتخاب گذشتست.

 5. این کیهان همیشه یه چیزیش میشده ها …..
  میگفتن طرف اصلا به تیربارون نرسید ، گفتن از پشت تیرخلاص زدن ! تو عکس سردخونه شم جسدش سالمه!
  یکی نیس بگه به تو چه ؟تو برو کوکو تو بنال

 6. ایول به همه ی بچه های متولددهه هفتادعلی الخصوص متولدین ۷۳علی علی الخصوص متولدین زمستون ۷۳علی علی علی الخصوص متولدین بهمن ماه علی علی علی علی الخصوص متولدین ۲۲بهمن علی علی علی علی غلی الخصوص دوقلوهای متولد۲۲بهمن ۷۳آغازبیستمین بهارزندگیتون همراه با۳۵بهارانقلاب مبارک امیدوارم اینقدرخوب وخوش وشاداب زندگی کنیدکه نمره ی زندگیتون تواین دنیاواون دنیا بیسته بیست وفقط بیست باشه بازم تولداون کسایی که تواین روزخوب متولدشدندمبااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااارک

 7. عاشق «امیر عباس» هستم. مخصوصا اونجایی که با شجاعت رو کرد به «خلخالی» و گفت: شما برای آینده خودتون زندونها را بزرگتر بسازینش».

  این جمله را در حالی گفت که خلخالی بی گناها رو بی دلیل می کشت، حالا ببین چه دل و جراتی داره ، زندونی خلخالیه، از سران ایران قبل از ۱۳۵۷ بوده ولی قد خم نکرد و کوتاه نیومد. آزادگی یعنی این.

  • پاینده باشی بالدا خانوم
   ماشالاه با سن کمت اطلاعاتت ازوناییکه بی دلیل منفی میدن بیشتره
   بارک اللاه دختر
   ببخشید اینو میگم ولی میگم
   قبلش ازهمه دوستان عذرمیخوام که باصراحت میگم
   خلخالی جلاد سالهای اخر عمرش خدابهش نشون دادکه توهمین دنیا هم باید تقاص پس بده
   میگن سالهای اخر عمرش به بدترین وجه ممکن زندگی میکرده
   کاملا دیوانه شده
   طوریکه حتی مدفوع خودشو هم میخورده
   واقعا عذرمیخوام اینو گفتم مجبورشدم تابعضیا تعصبای خشکوخالیشونو بذارن کنارو یکم بعقلشون رجوع کنن
   ببینید ایناهمه از آه دل همون ادمای بی گناهیه که یک عمر شرافت مندانه زتدگی کردنو به بدترین وجه ممکن کشته شدن
   …………………
   خدا به هممون رحم کنه
   خدا ازحق خودش میگذره ولی ازحق بندش نه
   ازحق خودش میگذره ولی از آه مظلوم نه

 8. آزادی مترادف بی بندو باری نیست
  بخدا نیست .

 9. در نیست
  راه نیست
  شب نیست
  ماه نیست
  نه روز و
  نه آفتاب،
  ما
  بیرون زمان
  ایستاده‌ایم
  با دشنه‌ تلخی
  در گرده‌های‌مان.
  هیچکس
  با هیچکس
  سخن نمی گوید.
  که خاموشی
  به هزار زبان
  در سخن است
  در مردگان خویش
  نظر می‌بندیم
  با طرح خنده‌ئی ،
  ونوبت خود را انتظار می‌کشیم
  بی‌هیچ
  خنده‌ئی !

 10. شاید برای خیلیامون پیش اومده که وقتی اعصابمون از دست مشکلات کنونی خرد میشه و یکى از سالمندان رو می بینیم بهشون غر بزنیم که این چکاری بود کردید انقلاب رو میگم
  اخیرا به یه پیرمرده مشدی همین حرف رو زدم جواب دندان شکنی بهم داد
  گفت
  شرایط اون موقع رو دوست نداشتیم تخم داشتیم انقلاب کردیم ، شما هم اگه تخم دارید انقلاب کنید

 11. دوستان کمکم کنید. من یه داداشی گل دارم که متولد ۲۲ بهمنه. نمی تونم بهش تبریک بگم، چون تولدش و به دنیا اومدنش افتاده تو روزی که خیلی ……… موندم چی کار کنم… کادو مونده دستم و اونم زیرچشمی منتظره که من بهش تبریک بگم.

 12. ضمن تشکر از مدیریت محترم سایت، از شما خواهش می کنم یا پیام من رو نگذارید یا کامل بیاورید. یادمان باشد: بزرگ ترین دروغ، گفتن بخشی از حقیقت و پنهان کردن بخشی از آن است. این عمل که شما دقیقا سر پیام من آوردید، به حدی نادرست است که تو اکثر نظام های حقوقی، حتی حقوق ایران به طرق مختلف و تحت عناوین گوناگون ممنوع اعلام شده است. شما در حالی به خود اجازه می دهید پیام من را که باور شخصی ام است، سانسور کنید که در بخش نظرات همین مطلب، الفاظ بی ادبانه ای به کار رفته که در یک جمع عمومی استفاده از آنها درست نیست.

 13. خدا بیامورزش
  اگه یه کار اشتباه کرده در عوضش ۱۰۰ تا کار مفید کرد
  یعنی تاوان یک اشتباه اینه؟
  پس آقایونی که تو دوران مدیریتشون گند زدن و الان دارن راست راست راه میرن باید سوزونده شن
  عکسها رو از اول که نگاه میکنی وقتی میرسی به عکس آخر یهو میری تو فکر
  مخصوصا اون دوتا بچه با تفنگاشون و ان سمت چپی با لبخند فاتحانه اش!
  منطق اینه!

 14. با سلام.کسی بنام » یه بنده خدا« قرارداد الجزایر را وطن فروشی هویدا اعلام کرده است.خوبست همه منجمله خود بدانند که :!) قرارداد الجزایر را محمدرضا شاه بست و نه هویدا.۲) جنگ هشت ساله عراق بر علیه ایران بخاطر آن بود که صدام حسین خان هم این قرارداد را قبول نداشتند و پیش از آغاز جنگ در یک مصاحبه مطبوعاتی آنرا پاره کردند و دستور حمله به ایران را صادر نمودند که آمرزیده مباد.۳) هنوز هم که هنوز اصرار جمهوری اسلامی ایران بر تایید قرارداد الجزایر از سوی دولت عراق است که از جعفری بگیرید تا همین آقای مالکی حاضر نیستند آنرا بپذیرند و به جنگ عراق علیه ایران پایان بدهند و خوبست همه بدانیم که ما با عراق در حال آتش بس هستیم و این مار خفته اگر به مدد آتش افروزی امریکای جهانخوار روزی دوباره در خود توش و توانی حس بکند دور و دیر نیست که باز آتش جنگ را روشن نماید چون نه قرارداد صلح با ایران امضاء کرده و نه مرزه ای رسمی بورت بین المللی بین ایران و عراق برسمیت شناخته شده است. خوبست آدمی در اظهار نظر بر دانش و انصاف پایگاه کند ونه دروغ و هوس.
  خداوند است که می فرماید:» ان السمع و البصر و الفؤاد کان مسؤلا…« .از خدا بترسیم و حتی در حق دشمنان خود نیز بی عدالتی روا نداریم که این خداوند است که به پیامبر گرامی اسلام (ص) امر می کند که:» یا ایهالذین آمنوا ولا یجرمنکم شنآن قوم ان لا تعدلوا، اعدلوا هو اقرب للتقوی« ای آنان که ایمان آورده اید کینه و دشمنی شما با گروهی شمارا واندارد که از مسیر عدالت خارج شوید. عدالت بورزید ( حتی در حق دشمنانتان) که این به تقوی نزدیک تر است.
  اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست از مسلمانی ماست

 15. ۱- ممنونم از همتون من کادوی داداشی گلیم «بهمن» رو بهش دادم و روش نوشتم: به امید روزی که تو ایران زمستون فقط سه ماه باشه…با شعری از اخوان عزیز.

  ۲- دوستی گفت: عیب نداره همه دیدن «خلخالی» آخر عمرش به چه روزی افتاد. اولا که من از دیدن رنج و عذاب ایشان خوشحال نشدم. دلم نمیاد ببینم کسی به این روز بیفته، حتی اگر دشمن من باشه.. اینا واسم خوشحالی نمیاره… من وقتی خوشحال میشم که آدمی که در راس کاره همون موقع درست کار کنه و بدونه تصمیاتی که میگیره می تونه سرنوشت یه کشور عوض کنه…. می خوام چی کار «آخوند کراواتی دوست داشتنی» منظورم آقای مهدی بازرگان هستش. با اینکه ازش خوشم میاد ولی جای کوتاه اومد که نباید می اومد… یا آقای منتظری، درسته که خیلی با سواد بود و آخر عمر از کرده خودش پشیمون بود که چرا نظریه ای رو به اینا یاد داد که باهاش هر طوری خواستن حکومت کنن… ای کاش همون وقت که در حال انجام کار هستم، بدانم من در برابر همه مسئولم، مخصوصا آیندگان….به قول برتولت برشت: فاجعه آمیزترین بی سوادی، آن نوع بیسوادی است که گریبانگر سیاستمداران است وقتی که نمی شنوند و نمی بینند و نیستند آنجا که باید باشند.

 16. چرا شماهایی که مردم بهتون منفی میدن فکر میکنین \"انا الحق\" هستید!؟!؟!؟
  این منفی ها نشانگر نظرات مردمه….. بابا مردم شما املها رو نمیخوان. سعی کنید بفهمید

 17. هویدا اگر هم اشتباهاتی داشت ، ولی زندگی و رفاه برای مردم فراهم کرده است.منزل هویدا در خیابان یخچال تهران بود و یکی از همسایه های مرحوم هویدا که من با آنها رفت و آمد دارم ،خیلی از رفتار و منش و بزرگواری او تعریف می کرد.بطور کلی درست زندگی کرده و ترسی از مرگ نداشته است .
  بدون محافظ کارهای روز مره اش را خودش انجام می داده و با اتومبیل معمولی ایرانی و بدون محافظ های شخصی به سر کار می رفته است.

 18. سلام
  در جواب اون شخصی که گفت وطن فروشی به قیمت ثبات قیمت خوکار باید عرض کنم که دیگه امروز هممون جسته و گریخته میدونیم که اگر حکومت ایران در گذشته موارد خواستگاه غربیهارو تامین نکنه قطعا یا به دست اونها و یا به دست ملت ایران با تمهیداتی که بازم خود اونها می چینند و برنامه ریزی می کنند برداشته میشه … اگر مطالعه داشته باشید دست کم هشتاد و پنج درصد انقلاب ایران رو دو تا از بزرگترین شرکتهای نفتی آمریکایی برنامه ریزی کردند چون قرار بود که شاه دیگه به چشم آبی ها باج نده .. با کمی انصاف و مطالعه خود شما دیگه انگ وطن فروشیو به اونها نخواهید زد ….
  در جواب اون دوستمون که گفته قرداد الجزایر خیانت به ایران بوده باید بگم اگه اینطوره پس چرا صدام این قرارداد و پاره کرد و به بهانه ی قبول نداشتنش به ایران حمله کرد ؟ این قرداد بین ایران و عراق در سال ۱۹۷۵ در خود بغداد به امضا رسید که حالا نمی دونم چرا به اشتباه معروف به الجزایر شده چونکه رییس جمهور و وزیر امور خارجه ی الجزایر فقط میانجی بودند ، حالا مگه میشه دو کشور برای به اجماع رسیدن در مورد محدوده ی مرزی، یه قرارداد امضا کنند و بعد هم هر دو طرف معترض باشند؟
  صدام که پاره کرد قراردادو ، شما که میگی تو این قرارداد به ایران خیانت شد، پس بفرمایید این قرارداد به سود کی بوده تا ما هم بفهمیم … با این حال اگر حرف این دوستمون رو هم مبنی بر اینکه این قرارداد خیانت به ایران بود بپذیریم، باید بگم امیر عباس هویدا کوچکترین تصرفی در این قرارداد نداشته و این قرارداد با اختیار محمد رضا شاه و توسط عباس خلعتبری وزیر وقت خارجه به امضا رسیده و جالب اینجاست که عباسعلی خلعتبری در فروردین ۱۳۵۸، از جمله به اتهام امضای همین توافقنامه، به حکم دادگاه انقلاب اسلامی اعدام شد. و جالبتر اینکه امروزه آنهایی به شدت خواستار اجرای این عهدنامه هستند که، سی و پنج سال پیش امضا کننده ی آن را اعدام کردند …
  دوستان ،، امیر عباس هویدا انسان کاملی نبود و اشتباهاتی هم داشت، اما همین که ماند، علیرغم اینکه می توانست مانند همپیاله هایش متواری شود ، یعنی خودش به کارهایش ایمان داشت، حالا بالا غیرتا در بین ما مردمان عادی، چند درصد هستیم که به کارهای روزمره ی خود ایمان داریم ؟؟؟
  در مملکتی که بر پایه ی حکومت عدل اسلامی بنا بود که اداره شود، اولین جلسه ی دادگاه هویدا را در ساعت ۱۲٫۳۰ شب و با بیدار کردن او از خواب و کشاندنش از تختخواب زندان به صحن دادگاه برگزار می کنند، با ایجاد رعب و وحشت !!!!
  در مملکتی که نام علی به عنوان مظهر عدالت از زبان سردمدارانش نمی افتد، امیر عباس هویدا را اقبل از اینکه حکمش را برایش قرائت کنند در حیاط دادگاه به ضرب سه گلوله در گردن و سرش به قتل می رسانند ، نه در برابر جوخه ی اعدام …
  امیر عباس هویدا ۱۳ سال به عنوان شخص دوم مملکت نه دستش به خون آلوده بود و نه به پول که اگر بود قطعا در میان طومارِ به اصطلاح اتهاماتش، قید می شد و در بوق و کرنا ،،، حالا کلاهمان را قاضی کنیم، انصافا در میان رجال سیاسی امروز ، او سر افرازتر نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


20ist.com 20ist.com