خانه / دیدنی ها / مراسم عجیب نبش قبر و پیاده روی مردگان

مراسم عجیب نبش قبر و پیاده روی مردگان

شرق آسیا خاستگاه فرق و گروههای دینی بسیاری است که تعداد زیادی از آنها دارای آداب و رسومات عجیب و خرافی هستند. به عنوان مثال اهالی مناطقی از اندونزی مراسم عجیبی برای دفن دوباره مردگان گذشته خود دارند.

در این مراسم مردگان را از قبرها در می ‌آورند و لباس ‌‌هایی نو بر تن آنها می‌ کنند و دوباره اجساد و اسکلت‌‌ ها را به خاک می‌ سپارند. آنها معتقدند این مراسم راهی مفید برای به یاداوردن و گرامیداشت در گذشتگان است.
این مراسم هر سه سال یکبار به نشانه یادآوری و علاقه به مردگان انجام می‌ شود و مردم محلی معتقدند که اعضای خانواده مردگان هنوز با او هستند حتی اگر او صد‌ها سال پیش فوت کرده باشد.

اعضای خانواده پس از خارج کردن مرده از قبر، آن را تمیز می‌ کنند و سپس بر تن جسد لباس ‌‌های تازه ‌ای می‌ پوشانند و به دور آن پارچه‌‌ های قطور می‌ پیچند. این در حالی است که بسیاری از مردم، با این رسم مخالف بوده و آنرا توهین به مردگان می دانند. از سوی دیگر کارشناسان بهداشتی نیز معتقدند بیرون آوردن این اجساد، باعث انتشار باکتری های خطرناک و آلودگی های موجود در اطراف مردگان می شود که این موضوع خطرهای فراوانی به همراه دارد.

البته این مراسم برخلاف ظاهر وحشتناکش هر ساله گردشگران بسیاری را راهی این منطقه می‌کند. افراد این قبیله برخی از مرده‌ها را نیز روی دیواره عمودی کوهی در همان نزدیکی می‌گذارند. ظاهر مرده‌ها مانند عروسک‌های بزرگی تزیین می‌شود و این مورد یکی از شگفتی‌‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود. در برخی جنگل‌های اطراف این قبیله نیز می‌توان مرده‌ها را بین تنه درخت‌های بزرگ مشاهده کرد.

اشتراک گذاری در تلگرام

۸۸ دیدگاه

 1. وای خدای من!!!!!!!!
  این مردم چقدر سنگدل و بی عاطفن!!!!!!!!
  هم داغ دل خودشونو تازه می کنن هم مرده بیچاره رو اذبت می کنن!!!!!!!!!
  خوسحالم که اونجا زندگی نمی کنم

 2. این طور رفتارها فقط در کشورهای جهان سوم مشاهده میشه واقعا جای تاسف داره

 3. خر که خره، آدم هست از خرهم بدتره. آخه یعنی چی این توحش؟ چرا آرامش مردگان رو به هم میریزن؟!

  • به خر بیچاره چیکار داری اخه؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!خرا الان عاقل ترن بابا,اینارو با خر محترم مقایسه نکن.

  • خر تو اون دنیا به خدا شکایت میکنه که خدایا من که علف میخوردمو بار جابجا میکردم و به کسی هم کاری نداشتم پس چرا مردم تو منو به اشخاصی کثیف که حتی تورو نمیشناختن تشبیح میکردن

 4. اون پسره رو با تیشرت مشکی!!
  چه افتخاری میکنه خشک شده بابابزرگشو گرفته ، حتما به این فکر میکنه که وصیت بکنه وقتی قبرش میکنن کمربندشو تا حد استخوان سفت کنن که بعدا که درش میارن شلوارش آویزون نشه!!!!!!!!!!!

 5. اخه دیگه مرده هاشونو تو قبرم ول کن نیستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!! خودشون که زنده ان بیشتر شبیه مرده هان,میتونستن بدون هیچ تمیز کردنی این لباسارو بپوشن برن تو تابوت….چرا اونارو اذیت میکنن؟؟؟؟؟؟خدارو خوش نمیاد….

 6. فقط ایجاش برا من جای سواله که این مرده ها چطور اینطور صاف وایستادن؟ آخه مگه بعد چندین سال بند رو بند وایمیسته؟

 7. این کار از قمه زنی که احمقانه تر نیست!! چرا تعجب میکنید!!

 8. درود——— شده عین رقص مردگان مایکل جکسون …

 9. از اشتها افتادم.اگه راست میگیم وقتی عزیزانمون زنده هستند احترامشون حفظ کنیم وقتی مردن دل شکستشون از ما راضی نمیشه.حالالباس نوتنش کن.

 10. بعضی از مردم سر خود بزاری همین میشن جایی که اسمی از قانون نیست یعنی همین !!!!!!!!!!!!

 11. مرده چه ژستی گرفته

 12. اوه اوه .حالا چه دل و جرات و جه تحملی دارن خونواده های این اموات.بهر حال خیلی سخته ادم عزیزشو کرم خورده و اونطور دهشتناک ببینه.

 13. اون جسمی که تو خاکه فاقد روحه و در نهایت پوسیده میشه اتفاقاً به نظر من کارشون یک ارزشه که برای مردگانشون قائل میشن و همیشه یادشون میکنن، بیاییم به عقاید دیگران احترام بگذاریم، حتی اگه به نظر ما ناخوشاینده.

  • manam bahat movafegham,harchand k ba herekate oona aslan movafegh nistam

  • آخــــــــه آق مهرداد این چ مراسم جذاب و ارزشمندیه که تو باهاش موافقی هیچ میدونی مرده که بهش تلفین میخونن و بعد به خاک میسپارن چند تا رویداد اتفاق میفته یکی اینکه سنگ لهد برای اینه که وقتی همه میذارن میرن اون لحظه طبق روایات خیلی زیاد مرده بلند میشه و میخواد که همراه هم برگرده ولی سرش میخوره به سنگ و جا در جا میفته یکی دیگه اینکه شما برو فقط یه کم راجع به شب اول قبر و بدتر از اون فشار قبر که تا مدت ها بعد از خاکسپاری به همراه اون مرده همراه است تحقیقاتی داشته باش شما ببخشید اینو میگم تا حال راجع به گور به گور شدن چیزی شنیدی این دقیقا همون موضوعه برو یکم تحقیق کن

 14. تصور این که لابلای درختا هم میذارنشون، آدم رو قبض روح میکنه :)

 15. خاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااک عالم بر سره خرشون کنن . خدا کم بیافرین ادم بیافرین

 16. eeeeee be khoda chikar dari? hala karaeii ke ma mikoonim khili kamelan?

 17. خیلی نمیشه مطمئن بود که این تصاویر و گزارش صحت داشته باشه!

 18. خدایا این چه کاریه اینا دارن انجام میدن – کسی که شب اول قبر رو گذرانده رو نباید برگردونی دنیا – چرا این کارو میکنن ؟ آدم دیوونه میشه – اعوذ بالله – اللهم صل علی محمد و آل محمد – خدایا بهمون رحم کن – اینا فشار قبر و شب اول قبر گذرونن و نباید نبش قبر بشن-

  • دوسته عزیز هر انسانی از هر دین و موقعیتی با هر اعتقادی تو این دنیا وجود داره و خدا خالق همه این موجوداته . اونها هم به رسم دین و اعتقاد خودشون اینکارو انجام میدن نمیشه خرده گرفت .
   همونطور که ممکن اداب و رسوم و اعتقادات ما واسه اونا مسخره یا گناه به نظر بیاد حتی نه فقط ما بلکه تمام مردمان دیگه دنیا .
   خدا خودش میگه من شمارو متفاوت خلق کردم تا دیکدیگرو بشناسید . پس بیاید یاد بگیریم به همه موجودات احترام بزاریم

 19. درجات احمق بودن و بی شعوری رو بسرعت طی کردن این قوم. احتمالا در سال های آینده مرده هاشون رو به ازدواج هم در میارن و باهاشون به استخر می رن. خدایا ما همه مثل هم نیستیم .

 20. عالیه، هر سال از خاک مییایم بیرون فامیلا رو میبینیم دوباره میریم، خوشیم دیگه

 21. فکر میکنید اداب و رسوم ما که انقد با دقت انجامشون میدیم و یه خدای خطرناک و انتقامجو برامون ساختند که اگه ان اعمال و انجام ندیم عذاب خدا شامل حالمون میشه تفکری پشتش هست ؟ خیلی از کارهای ما هم از نظر دیگران همینقدر احمقانه است. خود را و جامعه ایرانی خود را اصلاح کنیم.

 22. vay khodaye man !!ina vaghean chi fekr kardan ?

 23. اگه یبار یکی از مرده ها تا روش باز میکردن یه جیغ تو گوششون میزد دیگه این کارا نمی کردن.

 24. عجب رسمه مسخره ای خیلی بده که ارامش مرده هاشونو به هم میزنن.حالا ترسناک بودن این رسمشونم که بماند…
  خدا رو شکر که من اونجا زندگی نمیکنم.

 25. آخه مرده چظور میتونه سر پا وایسه .عقل بزرگتریننعمته
  Thumb up 0 Thumb down 0

  خدارا شکر برا مردم فهیم خودمون

 26. همشون شمپتن (همون دیونه خودمون)

 27. kheyli ajibe in mordeh ha bade chand sal mage mitoonan motelashi nashan pas cheh joori taneshoon lebas mipooshan????

  • من توی وایبر این عکسا برام اومده بود نوشته بود که بعد از سه ماه ک میمیرن این کارو میکنن نه سالیان دراز ولی به هر حال خــــــــــــــــیلی خـــــــــــــــ ررر تشریف داااااااااااااررررررررررررن

 28. اینجا منطقه تُراجا در سولاویسی اندونزی است، که هنوز برخی ساکنان آن، در برابر فشار تبلیغی مبشّران مسیحی و قدرت حاکمان مسلمان از پای در نیامده اند و رسوم و باورهای بومی خود را حفظ کرده اند.

  در این ورودی ویکیپدیا، مختصری درباره این رسم که فقط برای درگذشتگان سرشناس اجرا می شود، آورده شده است:

  Toraja

  Funeral rites

  In the ritual called Ma\’Nene, that takes place each year in August, the bodies of the deceased are exhumed to be washed, groomed and dressed in new clothes.
  The mummies are then walked around the village.
  ترجمه: در مراسمی که مائنِنه نام دارد و در آگوست هر سال برگزار می شود، اجساد درگذشتگان نبش قبر می شوند تا شسته و رفته شده، به لباس نو درآیند.
  مومیایی ها را سپس دور روستا به پیاده روی می برند.

  جمله اول از اینجا نقل شده است:
  Toraja Unique Ritual: Cleaning and Changing Clothing Ancestors corpse
  http://amazingnotes.com/2011/05/07/toraja-unique-ritual-cleaning-and-changing-clothing-ancestors-corpse/

  جمله دوم هم از اینجا:
  Mummies dug up for a change of wardrobe
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2193132/Mummies-dug-change-wardrobe.html?ito=feeds-newsxml

 29. یبن الزهرا کجایی؟

 30. انشالله روزتون میرسه

 31. خیلی کوخولن

 32. خیلی احمق هستن این آدما نمیگن یه روزی این بلا رو هم سر ما میارن این چه مراسم مزخرفیه

 33. هه هه هه هه هه هه هه خاک تو سرشون به نظر شمامی خوان چیا اثبات کنن.

 34. بیایین همین ازهمین لحظه خدارا شکر کنیم که بچهء ایرونیم با همین فرهنگ غنی ..به ۷۰۰۰سال قدمت پارسی بودنمان .به اجدادو نیاکانمان..به اینکه هرشب جمعه یه دسته گل با کمی خرما میگیریم سرخاک امواتمون میریم از ته دل سبک میشیم..خدایا خوشحالم که بچه ایراانم……….

  • لطفا در آینه یکم بخودتون نگاه کنید بعد فحش و ناسزا سوار اینا بکنید
   جالبه تاریخو۲۷۰۰ ساله آریایی تون شد ۷۰۰۰سال !!!!
   من تورکم و از نوادگان اوغوزخان . . .

  • آقای ۷۰۰۰سال سابقه آبا اجداد شما مرده ها رو میذاشتن بالای بلندی بپوسه بعد استخون هاش رو جم میکردن میریختن توی چاه دوتا از گورها تو یزد هست

 35. بیایین ازهمین لحظه خدارا شکر کنیم که بچهء ایرونیم با همین فرهنگ غنی ..به ۷۰۰۰سال قدمت پارسی بودنمان .به اجدادو نیاکانمان..به اینکه هرشب جمعه یه دسته گل با کمی خرما میگیریم سرخاک امواتمون میریم از ته دل سبک میشیم..خدایا خوشحالم که بچه ایراانم……….

 36. اون تصویر اولی رو ببینید زنه چقدر سردش شده زیر خاک گرم بیرون سرد.سرما نخوره ههههههههههههههههههه

 37. heyvon ham chenin karo nemikone

 38. خدایا خودت هدایتشون کن!!!
  *********************************************
  **********************************************

 39. چرت بود….مرده شور رسم رسوماتشونو ببرن.اخه اینم شد رسم و رسوم؟؟؟؟ما ایرانیا تو رسم و رسوم نامبروانیم. چقدر خنده دار بود اون عکسی که به گردن میت کراوات بستن کلی خندیدم خدا یه عقل سالم به این اوسگولها بده که دیگه دارن……خودشونو میخورن

 40. خیلی خوشحالم که توی ایرانم و بعد از مرگ خاکم میکنن

 41. وای خدا چه جوری دلشون میاد این کارا رو بکنن
  واقعا جای تاسف داره

 42. بسم الله الرحمان الرحیم
  امام علی علیه السلام فرمودند: مرگ دیدار کننده‌اى دوست نداشتنى، هماوردى شکست ناپذیر و کینه توزى است که بازخواست نمى‌‏شود.
  دوستان شما باید به فکر اعمال خود باشید ..شاید بعضی موقعها شما یه کاری انجام دادید که بدتر از کار اینان بوده…پس بهتر اول خودمان را اصلاح کنیم و بعد در مورد دیگران نظر و انتقاد بدیم
  والسلام

 43. اگه من بودم یک بسه ترقه بمبی می زاشتم زیر پاهاشون و در می رفتم که ۵ متر برن تو هوا

 44. .اخه این چه کاریه..جالبه زیر شلواری کردی هم پاش کردن خخخخخخخ

 45. سلام…اولاقمه زنی رو به این موضوع ربط نده وقتی چیزی بجز.دوتا عکس بیشتر خبر نداری.دوما اینا اصلا ادم نیستن درموردشون بحث بشه.یاحق

 46. با سلام.
  مردم هر جامعه آداب و رسوم خاص خودشان را دارند و این آداب و رسوم برای هر ملتی مهم و با ارزش است، اگرچه هر آدابی برای هر ملتی ممکن است جالب، خوب، زیبا، زشت و مثل این مردم وحشتناک باشد. ما نباید به خودمان اجازه بدهیم که در مورد فرهنگ و صنت های یک جامعه انتقادی داشته باشیم که آن ملت مورد تمسخر قرار گیرند.
  در کشور ما آداب و رسومی وجود دارد که برای مردمان دیگر سرزمین ها عجیب و حتی جهالت آور است ولی با این حال برای ما بسیار مقدص و قابل احترام است، پس اگر می خواهیم ما را مسخره نکنند این را یاد بگیریم که به فرهنگ های ملت ها احترام بگزاریم.
  با تشکر

 47. خوشا بحال مردگان اون قوم !!!! لااقل هر۳سالی یکبار فامیلاشو زیارت میکنه .نه مثل قبرستان های ما فامیلها نهایتش تا سال سوم میان و بعدش دیگه نمیان…لطفا” قبل از دادن نظر منفی کمی فکر کنین به چیزی که گفته ام…

 48. سلام
  خیلی این موضوع واسم جالب بود.یه روز در اخبار دیدم اما باز در اینترنت جستجو کردم تا مطالب بیشتری پیدا کنم ولی بیچاره مرده هاشون روحشون در عذابه به خاطر این رسم غلط.

 49. واقعا این رسومات باعث انتشار میکروبهای خطرناکی میشه آدم تو بدنش باکتری های بسیار خطرناکی داره که وقتی میمیره فعال میشه خارج کردن جنازه باعث انتشار این میکروبها می شود جامعه پزشکی باید جلوی اینکار را بگیره

 50. مرده هاشونو میارن عید دیدنى
  خخخخ خاک تو سرشون

 51. یا جد سادات
  اخه این چه کاریه
  شاید کسی دوس نداره مردم هی از قبر درش بیارن و بدنشو به بقیه نشون بدن مثلا که چی استخوناشو هی درمیارن هی خاک میکنن
  بزارین بخوابن دیگه بزارین ارامش داشته باشن من موندم چطور دلشون میاد هی عزیزاشون و ازخاک درمیارن پوسیده شدنشونگاه کنن وسوژه عام خاص بشن بعد دوباره دفنشون کنن
  واقعا حالم بدشد……………………

 52. ohhhhhhhh

  osgolan………
  chetori ba in bakteri hayee ke to mohit pakhsh mishe zendehan???

 53. اینا ادم نیستن خداوکیلی خر ترین نسل بشرن موندم این ادم بعد این همه مدت چه جوری انقد خوب دوم اورده

 54. لطفا به عقاید اونا احترام بگزارید

 55. دو چیز انتها ندارد
  اولی پهنه ی عظیم کهکشانها.
  دومی جهالت انسانها.
  البته درمورد اولی اطمینان ندارم.

 56. اون کت و شلواریه خیلی عشقه ، سه دور کمربند دور کمرش پیچوندن بازم شلوارش داره میفته

 57. اینا چقدر جدی ان!!!!!!!!
  من بودم یا از شدت ناراحتی غش میکردم یا هم از شدت خنده………………….

 58. اگه دقت کرده باشید اکثر بیماریهای لا علاج از همین کشورها شیوع پیدا میکنه. دست زدن به لاشه ی یک انسان اونم بعد از سه سال چه بیماریهائی رو در بر داره

 59. سلام.
  دوستای خوبم هر دین ومذهب و قومی عقاید خودشونو دارن این کارا بنظرما جاهلانه است.شاید فشارقبر هم برای اونا اصلا موضوعی تعریف نشده باشه!حالا من میگم چرا بعداز چندسال میرین سرخاک امواتتون؟اونا که تجزیه شدن؟اصلا تجزیه هم نشده باشن جسم بی جان اونا نیازی به دیدارما نداره!پس بیاین سعی کنیم یه کم انعطاف پذیرتر باشیم.درضمن درجواب اون دوست عزیزی که گفتن مرده هاشون چه طور بعداز سالها دوام اوردن باید بگم اجساد پس از شش ماه کاملا تجزیه میشن بطوریکه بجز استخوان هاشون چیزی ازش باقی نمیمونه وپس از سی سال استخوان هاشونم بطورکامل تجزیه میشه.اما ان قوم فقط سه ماه پس از مرگ عزیزانشون برای یکبار اینکار رو میکنن.سه ماه دوم دیگه جسم نمیتونه اینطور بایسته.

 60. به نظر من توهین و مسخره کردن آیین و مذهب جوامع دیگه خودش نشون دهنده پایین بودن فرهنگ و نگرش افراد هستش، چون اونا با ما خیلی فرق دارن دلیل بر برتری ما نسبت به اون ها نیست. ما هم همین کار رو انجام می دیم فقط به یه شکل دیگه. ما هم در مراسم های مختلف میریم سر قبر در حالی که میدونیم اون فرد مرده و دیگه کوچکترین درکی از اومدن و صحبت های ما با اون نداره. انشاالله روزی برسه که اینقد دیدمون وسیع بشه که به عقاید و تفکر دیگران احترام بگذاریم حتی اگه به طور کامل اون رو قبول نداشته باشیم.

 61. سلام

  خیلی جالب بود خیلی حال کردم

 62. مراسم ترستسکیه و البته احمقانه
  احترام گذاشتن به آداب و رسوم بقیه جای خودش ولی این حرکت اینا کلا از عقلانیت و انسانیت بدوره!!!!!

 63. واااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااای من ک کپ کردم………. مگه میشه؟ مگه داریم ؟

20ist.com 20ist.com