خانه / خواندنی ها / پشت پرده برنده جنجالی آکادمی موسیقی گوگوش سال ۹۲

پشت پرده برنده جنجالی آکادمی موسیقی گوگوش سال ۹۲

شبکه ماهواره ای من و تو را میتوان پربیننده ترین کانال فارسی زبان ماهواره ای خارج از کشور دانست و در این بین سری برنامه های آکادمی موسیقی گوگوش را پربیننده ترین برنامه آن. برنامه ای که در آن تعداد معدودی از هنرجویان خوانندگی پاپ ایرانی از بین هزاران متقاضی انتخاب و در نهایت پس از صرف ساعت ها آموزش و اجرا و همچنین مخارجی سنگین، نفر برتر به انتخاب و رای ببینندگان برگزیده و معرفی میشود. در سری سوم این برنامه اما حضور یک بانوی محجبه خاص، رنگ و بوی متفاوتی به این مسابقه داد. این مسئله اگرچه توانست مخاطبین بیشتری را به این برنامه جلب کند اما پس از پایان مسابقه و حذف همه مدعیان و در نهایت برنده شدن تنها کاندیدای محجبه ، سبب شد حجمه بزرگی از نظرات منتقدین چه از جانب رسانه های داخل کشور و چه ایرانی هایی دیگر در سراسر دنیا روانه این برنامه شود.

نام ارمیا Ermia این روزها به موضوع مورد بحث اکثر محافل تبدیل شده است و روز‌به‌روز ابعاد وسیع و گسترده‌تری می‌یابد. این زن جوان [ و یا بهتر است گفته شود این مادر جوان ] ایرانی محجبهٔ ساکن آلمان -که شوهری از خانواده مسیحی نیز دارد- و به خوانندگی عشق می‌ورزد، اکنون چنان زیر دید ذره‌بینی ناظران خاص و عام قرار گرفته است که هر کنش یا واکنشی از سوی وی تعابیر گوناگونی به خود می‌گیرد و البته شاید خود وی پیش‌بینی چنین روزهایی را در زندگی‌اش نمی‌کرد. استقبال گسترده از صفحهٔ فیس‌بوکی وی نیز نشان‌دهنده‌ی همین نکته است.

از آنجا که اوج‌گیری پدیده‌ها ، شایعات فراوانی نیز دربارهٔ آنان می‌آفریند، ارمیا نیز از این موضوع مصون نبوده است. از شباهت صورت وی به مریم رجوی و وابستگی به سازمان مجاهدین خلق گرفته تا دفاع وی از حجاب خویش در صفحهٔ شخصی‌اش در فیس‌بوک. وی در تازه‌ترین واکنش، ضمن رد هرگونه وابستگی سیاسی به گروه خاصی، مجبور شد دست به دامان تئوری‌های روشنکفران دینی در زمینهٔ حجاب روی آورد و از این رو دست به انتشار مقالات سه‌گانهٔ سروش دباغ- فرزند عبدالکریم سروش- زد که حجاب در معنای فقهی‌اش را رد کرده است و عفت را فرا‌تر از نوع پوشش می‌داند.

 در ادامه ، مطالب منتشر شده در این خصوص را با هم مرور میکنیم

رسانه های داخل کشور اینگونه از پشت پرده سخن گفتند:

.
[ مدتیه که شبکه من و تو اقدام به برگزاری برنامه ای تحت عنوان آکادمی گوگوش کرده و در اون افراد مختلف مسابقه خوانندگی برگزار می کنند. یکی از چهره هایی که در این مسابقات با حجاب به ظاهر اسلامی حضور پیدا کرده و تبدیل به یکی از چهره های شناخته شده این برنامه گردیده زنی به اسم ارمیا است.

… تا اینجای کار مشکل خاصی نیست حضور شخصی که ظاهرا به حجاب اسلامی مقیده در همچین مراسمی تعجب برانگیزه . این شک وقتی بیشتر میشه که صحبت از روابط پشت پرده این شبکه با گروهک منافقین به میون بیاد و شباهت جالب چهره و ظاهر این خواننده با سرکرده گروهک تروریستی مذکور یعنی مریم رجوی ملعون !

اما بررسی هایی که درباره گذشته این زن صورت گرفته نشون داده در واقع این فرد یکی از اعضای سازمان منافقین به اسم «اُرینب مشایخی» است که از طرف سازمان و با هماهنگی با مسئولان شبکه من و تو مامور شده تا وجهه سازمان مجاهدین رو بهبود ببخشه.

بانویی جوان با پوستی سفید و چشمانی روشن باصدایی خوش، که طرفدار دین اسلام است ولی به افراد اجازه می دهد هربرداشتی که می خواهند از دین اسلام داشته باشند.

اورینب مشایخی یا ارمیا در آلمان توسط ۳ خانواده طرفدار مجاهدین حمایت مالی می شود پس از معرفی وی به شبکه من و تو۱ مقدمات حضور وی برای شرکت در این شوی تلویزیونی انجام می شود. وی پس از گذراندن دوره های آواز و شناخت دستگاه های موسیقی وارد آکادمی موسیقی گوگوش شد. همسر ارمیا ( که در واقع همسر دومش محسوب میشه ) با نام میشائیل هانس از مسیحیان جذب شده توسط این سازمان است که همکاری با این سازمان را پذیرفته است.

لازم به ذکر است این شخص به گونه ای انتخاب شده است که از هر نظر در فضای مجازی بدون سابقه قبلی است. شخصی که حتی یک ایمیل و پروفایل در هیچ سایتی ندارد. این درحالی است که بقیه هنرجویان حاضر در آکادمی ، حضور فعالی در اینترنت دارند ]

 

در جایی دیگر نیز نوشتند:

[ رواج اسلام انگلیسی در شبکه من و تو و آکادمی گوگوش کلید خورد. هم می توان محجبه بود، هم خواننده!
همان گونه که پیش بینی می شد و مخاطبان نیز به این بازی پی برده بودند، یکی از برنامه های محوری «من و تو» بدون در نظر گرفتن شعور مخاطب، با یک چینش حساب شده، یک دختر محجبه را در مسابقه خوانندگی اش راه داد و برنده یک دوره از این مسابقه کرد تا این پیغام را پیش روی مخاطب ایرانی قرار دهد که در رویکردی پاردوکسیکال می توان هر عملی که در اسلام حرام است را انجام داد و خود را متعهد به عمل به احکام اسلام نیز جلوه داد!
یک دختر جوان که عنوان می کند همسری آلمانی دارد، با حجاب کامل که حتی در ایران نیز از سوی هر دختری رعایت نمی شود، به جمع نفرات برتر راه می یابد و مرحله به مرحله پیش می آید.

این دختر برای حفظ حدود شرعی حتی با مردان در این برنامه دست نمی دهد و در این زمینه ها قائل به احکام دینی تشیع است اما در عین حال یکی از محکم ترین احکام دینی که تمامی مراجع تشیع بر آن وحدت نظر دارند را نادیده می گیرد و بر احکام دیگر تاکید می ورزد. این نوع برخورد با دین یکی از انگلیسی ترین شیوه های برخورد با اعتقادات سایر ملل تلقی می شود که با حفظ پوسته و سطح دین نظیر حجاب مشکلی ندارد اما به شدت پیگیر به تغییر تمامی لایه زیرین دین است.
دختر محجبه و رقاص – من و تو – آکادمی گوگوش – شراب

جالب اینکه این دختر محجبه در نهایت ساعتی پیش به عنوان خواننده برتر این دوره از این برنامه نیز انتخاب شد و به واقع این پیغام غیرمستقیم برای تماشاچی ارسال شد که می توان ظاهر دینی داشت و دیگر احکام را نیز رعایت نکرد و من باب مثال با حجاب بود اما رقاصه بود یا دست به شرب خمر زد یا مکرر دروغ گفت و خیانت کرد. این قرائت پرتناقض از دین ساده تر از کنار گذاشتن کامل دین مورد توجه قرار می گیرد و از این منظر در این برنامه نیز به صورت کاملاً حساب شده، چنین جمع بندی برای مخاطب پیش کشید. ]

.

در فضای مجازی اما واکنش ها متفاوت بود:

 

[ ارمیا، ارمیا، ارمیا…فیسبوک امروز پرشده از عکس‌ها و تحلیل‌ها در باره برنده محجبه آکادمی گوگوش. مادری مسلمان که برخلاف زن‌های دیگر محجبه آواز می‌خواند. اسلام، غنا، حجاب، روایت متفاوت از سین، همه و همه در طول هفته‌های اخیر در شبکه‌های اجتماعی مورد بحث بوده است. بسیاری از اعضای شبکه‌ها با اهانت به ارمیا، به نحوی باعث محبوبیت ویژه این هنرجو  هم شده‌اند، اما هر چه باشد، شاید تلویزیون «من و تو» مهم‌ترین برنده مسابقه ۲۵ هزار دلاری باشد. جایزه‌ای که میلیون‌ها دلار ارزش داشته است.

علی اصغر شفیعیان، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب در فیسبوک خود به این مساله از زاویه‌ای ویژه می‌نگرد: «آکادمی گوگوش با زیرکی و به صورت هدایت شده دست به انتخاب «ارمیا» زده است؛ با هدف اول اینکه بگوید: خانم های باحجاب هم می توانند بخوانند؛ در حالی که در داخل در این سالها به جای اینکه برای بروز توانایی های زنان کاری بشود فقط زحمت خانه نشینی و تبلیغ بچه داری آنها را کرده ایم. دوم اینکه شبکه ی «من و تو» می خواهد بگوید: شبکه ی من و تو بر خلاف صداوسیما، برایش باحجاب و بی حجاب فرقی ندارد؛ و واقعا با برنده اعلام کردن ارمیا واقعا این معنی به درستی جا خواهد افتاد و اگر فکری برای انعکاس تفاوت واقعی پوشش ایرانیان در صداوسیما نشود، شبکه‌های آن سوی آب به خوبی از این نقطه ضعف استفاده خواهند کرد. // هر دوی این موارد می‌تواند در بالا بردن مخاطب‌های چنین شبکه‌هایی و کاستن از تعداد بیننده‌های شبکه های صداوسیما موثر باشد.»

نیما راشدان، تحلیل‌گر سیاسی و امنیت آنلاین نگاهی دیگر دارد : «من روی این داستان آکادمی در هفته های گذشته کمی کار کردم. چیزی حدود ۸۰ هزار کامنت save کردم از جاهای مختلف و …رای پایانی اساسا از چند هفته پیش قبل از اینکه VPN ها بسته بشه مشخص بود. ارمیا فرد likable ای بود از اساس و کلیک روی ویدئوها، اعضاء صفحه، کامنت و لایکش حتی در جامعه مجازی که توقع کمتری از رای تلفنی می‌رفت بیشتر بود. اما اگر هر کدام از اینها هم نبود. کسانی که قدری با رفتار رای دادن مردم آشنا هستند خوب می‌دانند: مادر بودن به تنهایی جواز بردن هر نوع رای گیری در رقابت با غیر مادرها است. فقط در ایران هم نیست. شهروندان در انتخاب بین مجردها و خانواده ها: خصوصا مادری که دو بچه دارد. به فرد اخیر رای می‌دهند بی توجه به چیزهای دیگه. یکی از کلیدی‌ترین بخشهای کمپین به نمایش گذاشتن رابطه محافظه کارانه و سنتی کاندیدا با همسر و فرزندانش هست. گریه هم که نیاز به توضیح ندارد. انتخاب شعر ایران و گریه و … که کلاسیک است. ما در ایران یک شکاف بسیار بزرگ، تهران – بقیه ایران داریم. تهرانی بودن و تهرانی نبودن با ارقام غیرقابل باوری ترجمه انتخاباتی میشه. نه تنها افراد کاندیدای همشهری خود را حمایت می کنند که عادی است، بلکه جمعیتی که از شهرستانها می آیند یکپارچه کاندیدایی را که حس کنند غیرتهرانی تر است حمایت می کنند. حجاب را قبلا نوشته بودم مخاطبان ظاهرا شخصیت، وقار و نجابت ترجمه کردند، منتهی کلیدی ترین نکته این بود که حجاب را به دلیل فرم امروزی، آواز خواندن و خصوصا رفتارهای جمعی کاندیداها که ارمیا در مرکز بدون مشکل حضور داشت تهدید ندیدند. گروهی که اساسا حجاب را تهدید دیدند کمتر از ۳% کامنتها هستند. این ۳% اتفاقا با حمله کمک کردن به ایجاد حس ترحم و سمپاتی.یک شوک susan boyle هم بود برای همه، منتهی دقیقا نمی دونم این چقدر تاثیر داشته. از همه اینها مهمتر ارمیا فرد بسیار باهوش، دارای هوش احساسی EI فوق العاده بالا بود و تونست خیلی راحت مخاطب بسیاری را به این سمت ببره که خود را با او همزاد پنداری کنند. من نسبتا دقیق بازه سنی، جنس و توزیع جغرافیایی این بخش آخر را در ایران در آوردم. »

 

یک روزنامه‌نگار دیگری ایرانی در فیسبوک خود می‌نویسد: « موضوع مهم، صرفنظر از برنده، شکل رای گیری و شیوه معیوب انتخاب هنرجو، موفقیت برنامه آکادمی گوگوش از حیث جذب بیننده است. ببینید در روزهایی که صداوسیما با تمام سازوبرگ به دنبال جذب مخاطب است در فروم‌ها و کلنی‌های مجازی ایرانی حرف از کدام برنامه است و از کی….برنامه‌ای با حضور تنها یک ستاره (که البته محور نیست) و با نقش افرینی مجری‌ها و کارشناسانی که به مرور تبدیل به چهره های مهمی شده‌اند و مخاطب را با خود همراه می‌کنند. تازه جالب این است که در دور تازه شرکت کننده‌ها به مراتب بی استعدادتر و نچسب تر از همیشه بودند … درحالی که مطبوعات و تلویزیون ایران به شدت درگیر بحران مخاطب‌اند، پیام این موفقیت چیزی جز این نیست که چشم ایرانی جماعت (به هزارهزار دلیل ) همچنان از تماشای آن طرف سیر نیست. همان طورکه شهرام شب پره می گوید، ازچلاندن این ۳-۴۰ سال، تهش ماییم که می‌مانیم.» ]

شاید اگر امیرحسین هنرجوی مستعد این دوره که به اذعان اهالی موسیقی و کاربران فیس بوک از صدا و استعداد بیشتر و بهتری برخوردار بود به عنوان برنده نهایی پرده برداشته میشد جنجال ها به این میزان نمیرسد

بنظر شما برنده واقعی این مسابقه چه کسی بود؟ ارمیا یا امیرحسین یا گوگوش یا من و تو یا مخاطبین یا ….

 صحبت های ارمیا و گوگوش – اینجا

اشتراک گذاری در تلگرام

۱۵۲ دیدگاه

 1. جالب هم اینجا بود ک این عروسک خیمه شب بازی در پشت صحنه ها میدیدم ک روسریش عقب رفته و کاملن موهاش پیداش ولی وقتی برای خواندن میومد روی سن حجابشو کامل میکرد.بنظر من همون زنایی ک کامل بی حجاب اومدن خوندن صد شرف دارن ب این عروسک خیمه شب بازی دغل باز

 2. نرگس خانوم شما خودت چی هستی که به بقیه تهمت میزنی؟ ارمیا یک خواننده ی خوش صدا و کاملا متفاوت و متمایزه برای همین حسادت رقبا و مخصوصا اکثر همجنساش رو برای ایجاد شایعه برانگیخته.براتون متاسفم

 3. نرگس دقیقا درست میگی ارمیا فقط داره نقش بازی میکنه. از صدای ارمیا متنفرم نه به دل میشینه نه جذابه

 4. سلام
  چون تو نوشته ، اشاره ای به شرع و احکام اسلامی شده بود ، شاید براتون جالب باشه که بدونید که همه ی فقهای شیعه ، خوندن زن رو حرام نمیدونن .
  میتونید به لینک زیر مراجعه کنید :
  http://www.nekoonam.ir/fa/QandA/Mabahes-elmi/QandA-f-4.html
  به نظر من ، مسائل شرعی رو به این اتّفاقات زودگذر گره نزنیم بهتره . . .
  موفّق باشید .

 5. اون اقایونو که در مورد صدای ارمیا نظر میدن اگه خیلی معتقدین چرا صداشو گوش کردین که شنیدن صدای زنی که میخونه واسه مردا حرامه پس……. .صداشم اون قدر خوب بود که بتونه اول شه.

  چرا راه دور میرید از انگلستان به ایران یه نگاه کنید که مجوز خوندن زنا صادر شده ! معلومه تو ایرانم خیلی ها منتظرش بودن .اول خودتونو درست کنید…………….
  bye bye

 6. ارمیا هر کسی باشه و هر دینی داشته باشه به ما هیچ ربطی نداره مهم اینه که خانوم خوبی بود و صداش قشنگ بود خیلی زشته ندونسته راجع به دیگران قضاوت کنیم……

 7. به نظر من چقدر خوب شد آکادمی حذف شد چقدر بی معنی بود خدا رو شکر که امسال حذفش کردن

 8. شماکه به بقیه تهمت می زنید،میدونیدتوقرآن برای تهمت چه قدرحرف زده شده واقعاکه بااینکارنه تنهاازبیننده های شبکه من وتو۱کم نمیشه بلکه روزبه روزم بیشترمیشه ماعاشقتیم ارمیااااااااا

 9. سلام دوستان من نمیخواهم از هیچ طرفی دفاع کنم ولی خودتون اگر بشینید و به دور از هرگونه تعصبی جوانب رو سبک و سنگین کنید خیلی چیزا دست گیرتون میشه فقط یه چیزی رو عرض کنم که این شبکه های ماهواره ای از هرنوعی که باشند مثل من و تو BBCو از این قبیل در راه رضای خدا و مفت و مجانی برای ما کار نمیکنند و ۱۰۰%هدفی دراز مدت برای ما مسلمانان دارند پس اینقدر زود و هیجانی در مورد هر موضوعی گارد نگیرید…………..دیگه قضاوت با خودتون

 10. من با هدفمند بودن انتخابش کاری ندارم….منوتو شبکه ای نیست که بی هدف کار کنه و دفعه اولش هم نیست….اما دلیل نمیشه به خاطر اینکه فکرمیکنید حجابش ساختگیه هزارجور تهمت دیگه هم بهش بزنید….از خودتون خجالت بکشید.

 11. خوب گفتی نرگس جون پیرزن چندش فکر کرده ما از رابطش با امیر رو خبر نداریم قشنگ تویکی از فیلم هایی
  اکادمی به امیر گفت یادت باشه حواست پرت نشه منو بقل کنیا قشنگ معلوم بود زنیکه پیر زن اومده تازه خواننده بشه تازه فیلش یاد هندوستان کرده پیرزن آب زیر کاه زشت

 12. والا پیرزن زشت تازه یادش افتاده بره خواننده بشه زنیکه زشت فکر کرده ما از رابطش با امیر رو خبر نداریم قشنگ تو یکی از فیلم های آکادمی یواشکی به امیر گفت یادت باشه منو بقل نکنیا زنیکه آب زیر کاه فکر کرده ما هم مثل خودش خریم D:

 13. والا هرچه قدر هم بهش چبز بگم راحت نمیشم چندش دیدین چه جوری اومد جای امیرحسین روگرفت چندش

 14. Azash badam miad benazare man baiad amirhosein barande mishod chon vaghan biensafane ermia barande shod

 15. خدایش من همه رو خوندم امیرحسین خوب خوند منم از اون خوشم آمد ولی بی انصافی در مورد ارمیا اینطوری بگیم

20ist.com 20ist.com