خانه / خواندنی ها / میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۲

میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۲

در جلسه دوشنبه شورای عالی کار، نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت حداقل دستمزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار با ۲۵ درصد افزایش نسبت به سال ۹۱ معادل ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان شد.

حداقل دستمزد سال ۹۲ کارگران در پی تصویب افزایش ۲۵ درصدی دستمزد در شورای عالی کار با ۹۷ هزار و ۴۲۵ تومان افزایش به ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان رسید.
این رقم در مقایسه با حداقل دستمزد تعیین شده در اسفند سال گذشته که ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومان بود به ۹۷ هزار و ۴۲۵ تومان افزایش یافته است.
همچنین شورای عالی کار درباره حق مسکن، و بن نقدی تعیین کرد که این موارد برای سال ۹۲ افزایشی نداشته باشند. بر این اساس میزان بن نقدی کارگری ۳۵ هزار تومان و حق مسکن ۱۰ هزار تومان مانند دستمزد سال ۹۱ تعیین شد.
در این زمینه یک عضو شورای عالی کار از تصویب الزام کارفرمایان به پرداخت پایه سنواتی از ابتدای سال آینده و افزایش حق اولاد کارگران به ۶۲ هزار تومان خبر داد.
محمد احمدی اظهار کرد: در جلسه‌ امروز شورای عالی کار مصوب شد تا کارفرمایان پایه سنواتی همه‌ کارگران قراردادی که یک سال سابقه‌ کار دارند را پرداخت کنند و از ابتدای سال آینده کارفرمایان مکلف به پرداخت پایه‌ سنواتی خواهند بود.
وی هم‌چنین از افزایش پایه سنوات روزانه به ۳۰۰ تومان خبر داد و گفت: این رقم امسال ۲۵۰ تومان تعیین شده بود که در جلسه‌ امروز شورای عالی کار به ۳۰۰ تومان افزایش پیدا کرد.
احمدی با اشاره به تصویب افزایش ۲۵ درصدی دستمزد کارگران برای سال آینده افزود: در بخش سایر سطوح مزدی ۱۰ درصد افزایش به اضافه ۱۹۸۴ تومان به تصویب رسید.
این عضو شورای عالی کار در پاسخ به این پرسش که افزایش حق مسکن و بن کارگری در جلسه‌ امروز شورا به کجا رسید، گفت: متاسفانه کارفرمایان زیر بار افزایش حق مسکن نرفته‌اند. بن کارگری هم افزایش نیافت ولی حق اولاد که برای سال نود و یک ۳۸ هزار و ۹۷۰ تومان تعیین شده بود سال ۱۳۹۲ افزایش یافته و به رقم ۶۲ هزار تومان رسیده است.
وی هم‌چنین درباره‌ پیش‌بینی سبد کالا برای کارگران در کنار افزایش حداقل دستمزد گفت: این موضوع به نظر و مساعدت دولت و تامین منابع مالی آن بستگی دارد که امیدواریم سال آینده عملیاتی شود.
افزایش ۲۵ درصدی دستمزد در جلسه‌ امروز شورای عالی کار در شرایطی به تصویب رسید که طی هفته‌های گذشته مذاکرات متعددی میان گروه‌های کارگری، کارفرمایی و دولت برگزار و پیشنهادات مختلفی از جانب دو طرف ارائه شد اما سرانجام پرونده‌ دستمزد سال ۹۲ کارگران با رقم حداقل ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان بسته شد و کارفرمایان و کارگران با افزایش ۲۵ درصدی دستمزد به توافق رسیدند.

اشتراک گذاری در تلگرام

۱۷ دیدگاه

 1. با این تورم و هزینه های کمر شکن واقعا مسولین زحمت کشیدند.
  آیا واقعا یکی از آقایان خودشو جای یکی از این کارگرا میزاره تا ببینه با ماهی ۴۸۷۱۲۵ تومن چکار میتونه بکنه؟

 2. آیا با این حقوق و این همه گرانی میشه از پس خرج خانه و خانواده دراومد؟ همچنین آیا کلیه مسئولان و بزرگان مملکت خودشون رو جای یکی از کارگران میزارن که توی کارخانه ها و با این همه آلودگی و مشقت کار و سختی ها کار میکنن و با این حقوق پایین امورات روزمره خود را سپری میکنن.

 3. اگر واقعاً بخواهیم محاسبات تورم در نظر بگیریم و عادلانه حقوق ها را افزایش بدهیم باید حداقل ۴۵% حقوق ها را افزایش بدهیم.

 4. البته دوستان عزیز هیچ کسی منکر پایین بودن حقوق کارگران زحمتکش نیست ولی این مبلغ ۴۸۷تومن هم دریافتی خالص نیست.
  در اکثر شرکت ها پایه حقوق به همراه اضافه کار و حق مسکن و خواربار و … حدوداً به بالای ۶۰۰ میرسه که باز هم با این شرایط جامعه این پول خیلی کمک زیادی نمیکنه.

 5. تازه من بدبخت که ماهی ۳۰۰۰۰۰تومان دریافت میکنم و همسرم هم ماهی ۵۰۰۰۰۰ تومان ، با وجود دو فرزند دانشجو و پیش دانشگاهی ، همه اینها به کناری اجاره خانه را بگو! تازه امسال که با این تورم ایجاد شده در بخش مسکن حتما باید در کنار خیابان چادر بزنیم و فکر نمیکنم به ما سقفی تعلق بگیرد. واقعا معنی جامعه بی طبقه توحیدی همین است؟! جالب تر از همه اینکه ما نه تحت پوشش بیمه ای قرار داریم ، نه سهام عدالتی به ما تعلق گرفته و کلا در سر شماریها جایی نداریم . کاش کسی بود که مارا هم می دید و گوشه چشمی هم به ما داشت!

 6. نصف جمعیت کارگرها تو ایران اجاره نشین هستن، با این حقوقی هم که تصویب کردن این همه پول رو چطور میشه خرج کرد…..با این تورم و گرانی مملکت واقعا” کمر شکن هستش،ما تحصیل کرده ها هم بعده این همه درس خوندن حقوقمون کارگری هستش واقعا متاسفم واسه مسئولین مملکتی،ماها نسل سوخته ایم…..و نامید به ادامه زندگی…..

 7. روی نفت نشستیم مثل گدا ها زندگی میکنیم امیدوارم این ۲ ماه زودتر تموم شه خدا باعث و بانی یه این گرونی ها رو لعنت کنه……..از امام زمان هم مایع میزارن

 8. توی رودخانه های ایران شیرو عسل جریان داره دیگه حقوق میخوان چیکار

 9. تنها چیزی که واسه اینا ارزش نداره کارگر و بدبختیای کارگراست

  • بابا اینکه خیلی خوبه نه اینکه حقوق ما کارگرا زیاد شد با۲۵%می خوام برای تبلیغات ریاست جمهوری به یکی از نمایندگان وام هم بدم…………………..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. بابا مسئولات تو رو به اون خدایی که می پرستتید یه سر سوزن هم زیر پاتونو نگاه کنیید شاید یه کارگر داره زیر پاهاتون راه می ره ،یا شاید هم داره نفس می کشه.

 11. مسئولا تو رو به خدا یه ذره زیر پاهاتونم نگاه کنیید شاید یه کار گر دار زیر پاتون داره نفس می کشه یا راه می ره……………..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. بابا این که چیزی نیست من تازه می خوام حقوقمو بدم به افراد کم درامد نه که حقوق خودم با ۲۵%خیلی زیاد شده………………….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. چه انتظارى میشه داشت,باز باید از داشتن نفت شکر کذار باشیم, از اینا نمیشه انتظار داشت, حقمونو کدایى نکنیم

20ist.com 20ist.com