خانه / خواندنی ها / ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای اتومبیل بنز فرح دیبا

۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای اتومبیل بنز فرح دیبا

روز ملی خلیج‌فارس، بهانه‌ای برای به نمایش درآمدن خودروهای تاریخی و سلطنتی در ساختمان قدیم سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در خیابان آزادی تهران بود که ده ‌خودروی ارزشمند مربوط به دوران گذشته به نمایش گذاشته شده است . نخستین خودرو، یک دستگاه مرسدس متعلق به همسر شاه سابق ایران است که نخستین خودروی انژکتوری ساخته شده در جهان است. کارشناس تعمیر و مرمت خودروهای سلطنتی سعدآباد درخصوص خودروی شخصی همسر شاه سابق ایران می‌گوید: تنها ۵۳ دستگاه از این خودرو و برای شخصیت‌های مختلف توسط شرکت سازنده ساخته شده و تزیینات داخلی خودروی فرستاده شده به ایران برعهده یک شرکت ایتالیایی بوده و تقویت آن نیز توسط شرکت سازنده انجام شده بود. نخستین مرسدس انژکتوری تولید انبوه نداشت و هنوز هم مجموعه‌دارهای داخلی و خارجی به‌دنبال خریداری این خودرو هستند. به گفته وی، تنها یکی از خریداران این خودرو شخصی از کشور کویت است که برای خریداری این خودرو مبلغی معادل ۵/۵‌میلیون یورو، برابر با ۶‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون تومان پیشنهاد داده است.

پیشنهاد دیگری که از سوی یک مجموعه‌دار خودرو از شهر اشتوتگارت آلمان ارائه شده نیز در نوع خود جالب است. مجموعه‌دار آلمانی با حضور در نمایشگاه قبلی خودروهای کلاسیک با نشان‌دادن تصاویر خودروهای مجموعه خود، پیشنهاد ارائه ۱۰‌دستگاه از خودروهای تاریخی از مجموعه شخصی خود را در ازای مالکیت این خودرو داده است.

خودروهای خانوادگی

خودروهای دیگری نیز در ردیف خودروهای سلطنتی قرار دارند؛ ۵ خودروی دست‌ساز که در نوع خود کم‌نظیر هستند. یکی از آنها یک دستگاه خودروی دست‌ساز رولزرویس است که مسئول مرمت و نگهداری خودروهای سلطنتی می‌گوید به سفارش شخص شاه و تنها برای وی ساخته شد. بابایی می‌گوید: ۲ دستگاه دیگر از این مدل خودرو در جهان وجود دارد که یکی از آنها در اختیار پاپ، رهبر مسیحیان است و دیگری در موزه رولزرویس در انگلستان نگهداری می‌شود. کاربری این خودرو بسیار تشریفاتی است و آنطور که مسئول مرمت خودروهای سلطنتی سعدآباد می‌گوید، تنها در مراسم‌های رسمی و سان‌دیدن استفاده شده است.

هیچ مبلغی نمی‌توان برای این خودرو در نظر گرفت چون تنها ۳ عدد از آن در جهان وجود دارد. گفته می‌شود تنها یک بازرگان ایرانی تاکنون پیشنهاد خرید این خودرو به هر مبلغی که تعیین شود را ارائه کرده است. مسئول مرمت خودروها بدون اشاره به نام آن بازرگان ایرانی می‌گوید: پیشنهاد خرید این خودرو از سوی تاجر ایرانی و به هر مبلغی که تعیین شود، ارائه شده ولی امکان فروش خودرو وجود ندارد؛ چون این خودروها اموال ملی کشور محسوب می‌شوند.

رولزرویس مدل کورنیش نقره‌ای‌رنگ برادر شاه سابق ایران نیز در کنار این خودروها وجود دارد. گفته می‌شود او علاقه زیادی به‌خودرو به‌ویژه خودروهای اسپورت داشته است. این خودرو که ساخت دهه ۶۰ میلادی است، مجهز به یک دستگاه تلویزیون رنگی، سیستم یخچال و خنک‌کننده و کلیدهای کامپیوتری است. اگرچه خبری از پیشنهاد خرید این چند خودرو منتشر نشده ولی سعید بابایی کارشناس فنی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد می‌گوید که تمام قطعات رولزرویس کورنیش ساخته شده در ۱۹۷۴‌میلادی اختصاصی و دست‌ساز است.

نقل از همشهری ۱۵ اردیبهشت و سایت موزه سعدآباد

 

اشتراک گذاری در تلگرام

۲ دیدگاه

  1. آقایون بایدم چوب حراج به سرمایه و تاریخ و افتخارات مملکت بزنند. دست گلشون درد نکنه؟؟؟؟؟

  2. آقای عزیز! ماشین پزوی آقای رییس جمهورمون همین الان ۲ – ۳ میلیارد قیمتشه. ۵/۶ میلیارد که پولی نیست برای این ماشین!!

20ist.com 20ist.com