خانه / خواندنی ها / سکانس‌های آخر سریال حریم سلطان

سکانس‌های آخر سریال حریم سلطان

سلطان سلیمان اول یا سلیمان قانونی، یا سلیمان کبیر، با ۴۶ سال سلطنت، طولانی‌ترین دوران زمامداری را در تاریخ امپراتوری عثمانی داشت. طی این ۴۶ سال حکومت، افراد زیادی در حکمرانی بر قلمروی وسیع عثمانی نقش پیدا کردند که بسیاری از آنها در مجموعه «حریم سلطان» حضور دارند و البته چند کاراکتر خیالی و غیرواقعی هم به این داستان اضافه شده‌اند. اگرچه ساخت مجموعه حریم سلطان هنوز ادامه دارد و با توجه به موج اعتراض‌های انجام شده به آن به نظر می‌رسد شیوه و رویکرد سریال تغییر کند و برخی شایعات حاکی از این است که ممکن است سازندگان مجموعه آن را تا به انتهای داستانی که در آغاز نوشته شده است نسازند، اما به هر حال براساس کتابی که فیلم از روی آن ساخته شده است و از روی تاریخ می‌توان پایان زندگی تمام بازیگران اصلی این مجموعه را ترسیم کرد. آنچه می‌خوانید سکانس‌های آخر داستان «حریم سلطان» است.

روزهای آخر سلطان چگونه گذشت

سلطان سلیمان اول، مرزهای عثمانی را به بزرگ‌ترین حد خود رساند و در داخل امپراتوری هم اقدامات اصلاحی زیادی انجام داد و تحولاتی در امور اقتصاد، مالیات و هنر را رقم زد، او در عین حال ارتباطاتی با تمام مراکز قدرت در جهان برقرار کرد و اجازه تجارت با کشورهای نزدیک و دوردست را صادر کرد و به پیروان سایر ادیان الهی اجازه زندگی در قلمروی عثمانی زیر لوای دین خود را داد اما به هر حال دوران حکومت طولانی او با جنگ‌ها،‌ خونریزی‌ها، خشونت‌ها، قتل‌عام‌ها و اسارت‌‌های بسیاری همراه بود و برخی اقدامات این سلطان با هر معیاری خشونتی فاجعه‌بار محسوب می‌شود (ازجمله قتل ۲فرزندش با دستور مستقیم خود او و دستور قتل ۴ نوه‌اش از جمله یک کودک شیرخواره.) در نهایت سلطان سلیمان که به روایت تاریخ بیشتر عمر خود را در جنگ بوده (و به روایت سریال حریم سلطان اکثر عمر او در حرمسرا گذشته) در زمان جنگ با مجارها، در خارج شهر کنستانتین پل، بیمار شد و در روز پنجم یا ششم سال ۱۵۶۶ میلادی درگذشت. علت مرگ او را بعضی مورخان حمله قلبی و برخی دیگر مشکل تنفسی ذکر کرده‌اند.

در کتاب‌های تاریخی اشاره‌های زیادی به پشیمانی سلطان سلیمان از به قتل رساندن فرزندانش و وزیر اعظم او و تحت نفوذ خرم سلطان قرار گرفتن، شده است اما در کتاب‌های داستانی آمده که سلطان چند ماه آخر عمر خود را صرفا به کابوس دیدن و ابراز ناراحتی و اشک ریختن و اظهار پشیمانی نمی‌گذرانده است، حتی در یک کتاب داستانی اشاره شده است که سلیمان به دلیل این اقدامات از شدت شرمساری در آخر عمر خود دیوانه شده بود، اما بعید به نظر می‌رسد چنین روایتی صحت داشته باشد. البته باید این احتمال را هم در نظر داشت که با توجه به جایگاه ویژه سلطان سلیمان در تاریخ عثمانی، به نوعی طی تاریخ اعقاب او تلاش کنند تا هرگونه تصویر ناپسند و زشت و ضعیف از او را از صفحات تاریخ پاک کنند.

سلطانی با رفتاری عجیب

در این مجموعه شخصیت سلطان سلیمان شخصیتی مستبد و دیکتاتور تصویر شده ولی در بعضی از جاها این شخصیت دیکتاتور کاملا نزول پیدا می‌کند و شکسته می‌شود به طور مثال او به خاطر یکی از همسرانش تمام اصول و قواعد خود را زیر پا می‌گذارد که این رفتار بسیار عجیب است.

خالد ارگنچ (سلطان سلیمان)

متولد ۳۰ آوریل ۱۹۷۰ در استانبول ترکیه و یک بازیگر ترک‌تبار است. او پسر ساییت ارگنج، یکی از بازیگران شناخته‌شده ترکیه است. تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان بشیکتاش آتاتورک در سال ۱۹۸۹ به اتمام رساند و بعد به دانشگاه فنی استانبول رفت. ولی بعد از یک سال آنجا را ترک کرد و به دانشگاه هنرهای زیبا رفت و پس از آن نیز به شغل اپراتوری کامپیوتر و فروشندگی پرداخت و بعد از آن وارد دنیای بازیگری شد.


 

سلما ارگچ (خدیجه سلطان)

متولد اول نوامبر ۱۹۷۸ در آلمان، روانشناس، و بازیگر زن ترک است. در شهر هام در آلمان به دنیا آمد. به مدت ۳ سال در دانشگاه وستفال ویلهم مونستر به تحصیل در رشته پزشکی پرداخته و سپس در دانشگاه فرن‌یونی هاگن در رشته‌های فلسفه و روانشناسی تحصیلات خود را تکمیل کرده است. او در سال ۲۰۰۰ میلادی پا به عرصه بازیگری گذاشت.


نورفتاح اوغلو(ماه دوران)

متولد ۱۳ نوامبر ۱۹۸۰ است. بازیگر دورگه که در شهر دویسبورک از کشور آلمان به دنیا آمده است. مدتی با نام نور آیسان به فعالیت در عرصه بازیگری پرداخت که نام فامیل همسرش بوده است. اما بعد از مدتی نام خود را تغییر داده و با اسم اصلی خویش به فعالیت می‌پردازد. او در سریال حریم سلطان در نقش ماه دوران تا حد مطلوبی به شهرت می‌رسد که البته هنوز جزء بازیگران مطرح و پرطرفدار ترکیه به حساب نمی‌آید.


 

نباهت چهره (والده سلطان)

زاده ۱۵ مارس ۱۹۴۶ یک بازیگر ترک است. از طرف پدرش یک رگ گرجستانی دارد. از بازی‌های معروف او می‌توان در سریال حریم سلطان و همچنین سریال عشق ممنوع نام برد. او از بازیگرهای قدیمی ترکیه است که البته هیچ وقت بازیگر مطرح و تراز اولی نبوده و بیشتر طی سال‌های گذشته با بازی در نقش زنان سالخورده به فعالیت در عرصه بازیگری پرداخته است.


 

اوکان یالابیک (ابراهیم پاشا)

متولد ۲۳ دسامبر ۱۹۷۸ در بالک حصار ترکیه است. در دوره دبیرستان تصمیم به بازیگری می‌گیرد. ابتدا وارد تئاتر مدرسه شده و سپس تصمیم می‌گیرد به صورت رسمی به تحصیل بازیگری بپردازد. به همین منظور به دانشکده هنرهای زیبای استانبول رفته ودر آنجا زیر نظر متخصصان بازیگری به تحصیل می‌پردازد. اوکان یالاییک را می‌شود یکی از بازیگرهای درجه دو یا سه ترکیه دانست.


 

قتل ابراهیم پاشا توسط سلطان سلیمان

وزیری که در آغاز پسرک دهاتی اسیری بود که آرام‌آرام پله‌های ترقی را طی می‌کرد پس از نوکری به پیشکاری و سپس مشاوری و سپس وزیری اعظم و دامادی خانواده سلطنتی رسید. او که توسط سلطان سلیمان به دلیل محل تولدش «پارگایی» نامیده می‌شد قبل از آنکه وزیر اعظم شود از سلطان خواست او را به این پست منصوب نکند، زیرا از جانش می‌ترسید، اما سلطان او را منصوب کرد و به او اطمینان داد خطری او را تهدید نخواهد کرد، اما ابراهیم پاشا چنان قدرت و نفوذ و ثروتی پیدا کرد که دشمنان بسیاری یافت. در سریال حریم سلطان دشمن شماره یک او خرم سلطان تصویر شده است اما در تاریخ آمده که ابراهیم قربانی توطئه‌های سرداران سپاه، ‌‌وزیران و به خصوص حسابدار اعظم دولت عثمانی اسکندر چلبی شده است اما اینکه در توطئه‌چینی علیه او ردپاهای خرم سلطان هم وجود داشته شکی در میان نیست.

در کل در تاریخ آمده است که ابراهیم پاشا چندبار به دلیل اعتماد شخص سلطان به او، از توطئه‌هایی که علیه او چیده شده بود جان سالم به در برد، اما در نهایت یک روز صبح، جنازه بی‌جان او در راهروهای کاخ توپقاپی پیدا می‌شود (او در مجموع ۱۳ سال وزیر اعظم دولت عثمانی بود) مراسم به خاکسپاری او هم برخلاف معمول مراسمی معمولی و ساده بوده است، اما در تاریخ آمده است که سلطان سلیمان پس از مرگ مشکوک پارگایی بارهاو بارها اظهار ناراحتی کرده و به گونه‌ای به خطا بودن آن مرگ اشاره کرد که معلوم بود چنین قتلی با نظر مستقیم او انجام شده است. تاریخ گواهی می‌دهد که به قتل رساندن وزیر اعظم از بزرگ‌ترین اشتباهات سلطان سلیمان بوده است.


 

کشتن پسر، اشتباهی که سلطان سلیمان را دیوانه کرد

پسر بزرگ پادشاه با اینکه می‌داند احضار به احتمال بسیار زیاد برای به قتل رساندن اوست اما دستور پدر را اجابت می‌کند و سلطان به شیوه‌‌ای ناجوانمردانه او را در خیمه خود به قتل می‌رساند.

مصطفی، پسر ارشد سلطان سلیمان تنها پسر او از زنی غیر از خرم‌ سلطان، فرزند ماهی دوران گل‌بهار سلطان بود، فرزندی که تاریخ گواهی داده در میان برادران و خواهرانش و اصلا در کل تاریخ عثمانی یکی از نوادر بوده است. در واقع تمام روایات تاریخ حاکی از هوش، شجاعت و قدرت این شاهزاده است. اما مصطفی یک دشمن عمده به نام «خرم سلطان» داشت که می‌‌دانست اگر مصطفی به عنوان شاهی برسد به رسم عثمانی‌ها تمام برادران تنی و ناتنی خود یعنی فرزندان خرم و احتمالا خود او را به قتل خواهد رساند. خرم سلطان پس از به قتل رسیدن ابراهیم پاشا افراد نزدیک به خود را به سمت‌های وزیر اعظمی و وزیر محاسبات و مالیات می‌گمارد و با کمک آنها و البته فرماندهان ینی چری (سپاهیان مخصوص و ویژه عثمانی) شروع به توطئه و بدگویی علیه مصطفی می‌کند و در نهایت این بدگویی‌ها منجر به این می‌شود که سلطان مصطفی را احضار کند، پسر بزرگ پادشاه با اینکه می‌داند احضار به احتمال بسیار زیاد برای به قتل رساندن اوست اما دستور پدر را اجابت می‌کند و سلطان به شیوه‌‌ای ناجوانمردانه او را در خیمه خود به قتل می‌رساند.

تقریبا تمامی مورخان ترک و اروپایی متفق‌القول می‌گویند به قتل رسیدن این شاهزاده شایسته بزرگ‌ترین اشتباه سلطان سلیمان بوده است و او تنها کسی بوده که می‌توانست شکوه و افتخار و وسعت امپراتوری پدر را حفظ کند و قتل او و به حکومت رسیدن سلیم دوران اوج عثمانی را پایان داده است و دوران نزول این امپراتوری را رقم زده است. بوسکوبر، سفیر اتریش در دربار عثمانی در مورد مصطفی نوشته: «مصطفی تحصیلکرده‌ترین، باهوش‌ترین و شجاع‌ترین مردی است که در میان عثمانی‌ها دیده‌ام، امیدوارم که این شاهزاده هیچگاه فرمانده قشون عثمانی در جنگ با اروپایی‌ها نشود.»

در برخی روایات ترک آمده است که سلطان سلیمان پس از کشتن پسر ارشدش بسیار از این کار ناراحت بوده و بارها خرم را به دلیل تلقین خیانت مصطفی به او سرزنش کرده و حتی از خود دور کرده حتی اشاره شده که سلطان شعری در غم فرزندش می‌سراید که به دستور سلطان سلیم تمام نسخه‌های موجود این شعر معدوم می‌شود.


مهمت گونسور – شاهزاده مصطفی –

مهمت گونسور متولد سال ۱۹۷۵ در شهر استانبول ترکیه در مدرسه ایتالیایی این شهر تحصیل کرد و در ۱۴ سالگی اولین فیلمش را بازی کرد. او پس از پایان تحصیل در دبیرستان به کار در کافه پرداخت و سپس مدل یک برند پوشاک شد اما بالاخره به سینما برگشت و با فیلم«حمام»مشهور شد.این بازیگر تازه بعد از چند سال حضور در سینما در ۲۸ سالگی برای اولین بار به کلاس بازیگری رفت و سال بعد از پایان کلاس‌ توانست جایزه بهترین بازیگر مرد را از جشنواره فیلم آنتالیا را بگیرد.


 

قاتلی سنگدل که آرزو به دل از دنیا رفت

کنیزی که به روایتی از اوکراین آمده بود و به روایتی از رومانی اسم اولیه‌اش روکسولانا بوده (و به روایتی آناستازیا) توسط تاتارها اسیر می‌شود و مرگ پدرش که یک کشیش ارتودوکس بود را به چشم می‌بیند و همان موقع تصمیم می‌گیرد از مسببان این اتفاق انتقام بگیرد. اما در تاریخ ترکیه آمده است که تمام کینه‌توزی‌ها و دشمنی‌های خرم‌سلطان و توطئه‌های او ناشی از حرص به قدرت و ترسش از رقبا بوده است. به هر حال خرم سلطان طی سال‌های حضورش در حرم سلطان سلیمان از یک کنیز به زنی آزاد که به همسری پادشاه عثمانی درآمد (این اتفاق تنها یک بار افتاده است) ارتقا یافت. او طی ۳۰ سال حضورش در دربار، ۴ پسر و یک دختر برای سلیمان به دنیا آورد اما معروف است که می‌گویند ۱۰برابر این تعداد جان گرفت.

در واقع ردپای او در قتل ابراهیم‌پاشا، شاهزاده‌ مصطفی و بسیاری از زنان دربار و بزرگان سپاهی و حکومتی دولت عثمانی دیده می‌شود. در نهایت خرم پس از آنکه به آرزوی خود یعنی مطمئن شدن از جانشینی سلیمان با یکی از فرزندان خود رسید و به نفر اول حرم سلطان بدل شد، در ۵۲ سالگی به علت ابتلا به عفونت ریه درگذشت. اما او به بزرگ‌ترین آرزوی زندگی‌اش یعنی بدل شدن به والده سلطان نرسید، زیرا همسرش پس از او از دنیا رفت. در تاریخ ترکیه آمده است که خرم سلطان به رغم کینه‌توزی‌هایش قلبی مهربان داشته است و ساختن بیمارستانی مخصوص زنان، چند مکتبخانه و یک حمام بهداشتی توسط او را نشانه‌هایی از نوع‌دوستی و مهربانی او می‌دانند. در تاریخ ردپایی از پشیمانی خرم سلطان از اقداماتی که انجام داده ثبت نشده است، اما در داستان‌های نوشته شده شاید از لحاظ دراماتیک کردن داستان آمده که خرم در انتهای عمر خود از اقدامات مرگبارش پشیمان شده است.


مریم سارا اوزلی – خرم سلطان –

متولد۱۲ اوت ۱۹۸۳ بازیگری ترک‌تبار اهل آلمان است. در کارنامه کاری‌اش دریافت جایزه کیک را به عنوان بهترین بازیگر زن دارد. در فیلم‌هایی همچون ستاره‌ها بر روی نخ، خط و سفر بی بازگشت نقش‌هایی فرعی به عهده داشته است. او پیش از این در سریالی به اسم «پرونده‌ای برای دو نفر» نیز به ایفای نقش پرداخته اما با بازی در سریال حریم سلطان شناخته شده و به شهرت رسیده است که البته شهرتش در ترکیه بسیار کمتر از شهرتش در ایران است.

یکی از همسران سلطان سلیمان، خرم سلطان نقش برجسته‌ای در این سریال دارد که فردی است با روحیه قوی و محکم که به دلیل کمبودهایی که در گذشته داشته و بلاهایی که سرش آمده کینه شدیدی را با خود حمل می‌کند ولی برای رسیدن به اهدافش کاملا ثابت‌قدم و نترس است اما تمام روابط انسانی را زیر پا می‌گذارد و زیر یک نقاب پر از حسادت و کینه زندگی می‌کند، حتی به صمیمی‌ترین دوست خود پشت کرده و قصد جان او را می‌کند که به نظر من چنین تصویری هیچ آثار مثبتی روی روابط دوستی به‌خصوص در دختران ما نخواهد گذاشت.

 

خرم سلطان پنجمین زن زیبای سال ۲۰۱۳ شد

خرم سلطان

اینجا ببینید

 

فرصت را از دست ندهید

بازی ، هیجان ، درآمد

 

.

 

اشتراک گذاری در تلگرام

۵۵۶ دیدگاه

 1. در تاریخ اسلام کشورهای قدرتمند حضور داشتند که علارغم اعلام هدفی یکسان راهی جدا پیموده و در جاه های دچار نزاع و درگیری هم شدندکه از ازن جمله دولت عثمانی و ایران بودند که هر کسی حتی خطی از تاریخ این دو کشور را بخاند متوجه این موضوع میشود.حالا هر چی تاریخ رو فاتحین مینویسند

 2. واقعا خوشبحال کسایی مثل امثال خرم

 3. vaghean age 10000000000000 bar ham khorramo dar bezanan bazam kame
  ashghale haroom zade
  az oon badtar soltane ke enghad gave ke nemitoone haramsarash ro edare kone
  pesaresho vaghean mazloomane koshtan
  ebrahim pasha ro ham hamintor
  manke aslan film nemididam,neshastam vase in film kolli gerye kardam

 4. این باحال بود ولی میدانید من کوچک هستم اما من ۱۸ سالم هست .

 5. ای کاش ادامشو پخش کنن با خودمریم اوزرلی وبه چندسال بعدش رو دراین سری پخش نکنن ادامشو پخش کنن همینطورادامه بدن تا تموم شه. ای کاش زیادطول بکشه من تااخرنگاه میکنم الانم تکرارش رونگاه میکنموایکاش زیادخلاصه نکرده باشید

 6. ایول خرم.از اون بدبختی به اینجا رسید افرین بهش.اونایی که میگن خرم باید اعدام شه یا ادم بدیه باید در جواب بهشون بگم این حرفارو برای راضی کردن خودشون میگن چون نمیتونن این اون زرنگ باشن

  • کدوم بدبختی خرم از اول بدبخت بود بدبخت تر هم شد بچه هاش و جوون مرگ شدن خودش ارزو به گور میشه اخه به کجا رسید چون فقط زنه سلیمان شد چقد شماها احمقین دیگه . فیلمش تاریخی نیس ساختگی درست کردن وگرنه زمانه همچی خفت ادم و میگیره که ندونی از کجا خوردی

   • اولا که کدوم ادمی وقتی باباش کشیشه بد بخته؟کدوم ادمی وقتی کنار پدرومادرس زندگی میکنه بدبخته؟بگید منم بدنم دوما بچه هاشو رقباش کشتن سوما باهوش تر از اینا بود که زمونه خفتشو بگیره
    چون تاحالا کسی به باهوشی اون نبوده میگین احمق بوده

  • زرنگی نیست بدجنسی محضه

 7. هرچی که عثمانی سرش اومد لیاقتش و حقش بود واسه اینکه دوره ی صفویه به مرزهای کشورمون تجاوز میکردن و مردم ما رو میکشتن

 8. فیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلم حریم سلطان تاریخی نیست خاک تو سر خرم تو فیلم به درد لجنا میخوره زنیکه احمق و ندونم کار . دلشم نمیخواست بچه هاش نابود بشن وای ازبس که خودخواه و احمق بود از راهه غلطی که همیشه میرفت بچه هاش و نابود کرد زنیکه احمق .

  • من شخصا به دیدین این فیلم علاقه نداشتم
   اما چون خانواده نگاه میکردنند من هم نگاه می کردم
   در واقع محتویات این فیلم چندان واقعی نبود وفقط برای وقت تلف کردن بود که اثرات زیاد خوبی برای جامعه ما ندارد و نخواهد داشت………………………………………………………..

 9. الان میخوام ببینم همه ی این بازیگرا مشهور نیستن فقط محمد رضا گلزار و مهناز افشار بازیگر درجه یکن؟؟؟؟؟

 10. به نظر من اگر خورم همش میگه که سلطان سلیمان رو دوست داره اگه سلطان سلیمان این همه ثروت رو نداشت خورم به او یه ذره هم به او نگاه نمیکرد

 11. چه زیباست ممنونممممممممم

 12. to kheyli jaha neveshte ke bad az gatle mostafa khorram be daste mahidevran koshte mishe! hala kodom doroste?

 13. اصلا از خرم خوشم نیومده ونمیاد. حالا شم هرچی که میخواین بگین.

 14. ازش بدم میاددددددددددددددددددددددددددددددد
  متنفرمممممممممممممممممممممممممممممممم
  ازخرممممممممممممممممممممممممممممممممم
  ازشخصیتش بدم میاددددددددددددددددددددددددد

 15. سلام من همه نظر ها رو خوندم ولی تو این فکر بودم اگه این ترکیه یکی مثل کروش.داریوش.رستم وسهراب مارو داشت چه کار میکرد واقعا یه فیلم فسقلی گذاشتن انقدر طرف دار داره اگه کروش برای اونا بود که دیگه خودشو میکشتن ولی باید اینم بگم که ما چقدر از فرهنگون داریم دور میشیم به خاطر این که بیایم فیلم های عشق عاشقی که ساخته ذهن نویسنده است رو بسازیم بهتر فیلم های تاریخی اساتید مهم کشورمون مثل زندگی نامه کوروش بسازیم

  • منظورت کورش قلابیه؟
   اونقدر کورش رو بت و بزرگ کردن که همه فکر میکنن فرزند خداست.اگه تاریخ حقیقی رو بخونی متوجه میشی که انجیکه درمورد کورش گفته شده دروغ و اغراقی بیش نیست.

   • خانم خانما اونیکه فکر میکنن فرزند خدا بوده حضرت ابراهیم بوده نه کوروش فکر کنم شما بهتره بری تاریخ اصلی رو بخونی کوروش و داریوش بهترین پادشاه برای ایران بودند شما متاسفانه رفتین یه سری اراجیف و باور کردین یکم تحقیق کنید

    • کوروش موجودی خیالی و اغراق امیز هست و تمام دنیا هم دیگه اینو پذیرفتن.فقط اونقدر در ذهن شما این کوروش قلابی رو فرو کردن که باورتون شده.

 16. ادامه این سریال بدون مریم بازیگر نقش خرم ارزش دیدن ندارد . با تشکر از سایت خوبتان

 17. من اتفاقا خرم رو خیلییییییییی دوس داشتم چونکه بلد بود چطوری خودشو از لنجزار بکشه بیرون و اینکه فکر کن از ی دحتر ساده روستایی چطوری ب همسری سلطان سبیمان خان در اومد و تونست قلبشو تسخیر کنه.ی زن باید عین خرم باشه

 18. فیلمش خیالیه تاریخی نی وگرنه صدبار نابود میشد . سر کارین با این فیلم دروغی………….

 19. از خرم خوشم نمیاد چون باعث شد ابراهیم و مصطفی کشته شن ولی از خود بازیگره خوشم میاد

 20. به نظرم خرم با همه کثافتکاریاش یه کثافت دوست داشتنیه که همیشه تو قلب و یاد من شخصیت کثیف ودوست داشتنیش میمونه واز بین نمیره من با مریم اوزرلی بازیگرش کاری ندارما اونکه هنرمنده شکی نیست من شخصیت تاریخیش ومیگم ازهمینجا بهش میگم کثافت من دوستت دالم باتشکر

 21. سلطان سلیمان خیلی کارایه نا بجایی کرد بهش بگو نیاد جیرفت بیاد توبش میدم

 22. سلام من این سریال رو ندیدم ولی فکرمی کنم اگه ایران هم امکناتاشو داشته باشه سریالهای بسیار زیبا و پربیننده ای می تونه قبل بسازه.

 23. ب خدا این فیلم باید جایزه بهترین تحریف تاریخی رو ببره!فیلم ساختن با کلی ماجرای خیالی آخه لئو کجا بود؟ماجرا عشق ممنوعه می سازید؟مگه میشه؟ ی دفتر بود و تموم حتی اگه شاه می خوند بازم خرمو طرد نمی کرد بابا اینا عقد نمی کردن ک مبدا در آینده…استغفرالله.
  نصف شخصیت ها حذف و اضافه شدن ببینید اون زمان نمی دونم ب علت فضای حاکم بود یا هرچی تاریخ مستند کاملی از عثمانی وجود نداره.
  مثال:ماهی دوران ی پسر دیگه به اسم احمد(ahmet) داشته ک سریال ک هیچ تو فضای وب بوده اما بعد ی مدت حذفش کردن یا دخترش راضیه سلطان
  ۲٫فردی ب اسم فیزوزه وجود نداشته
  ۳٫حتی تو زندگی خدیجه سلطان و خود خرم هم شبه وجود داره
  و…
  ویکی پدیا خیلی چیزاشو بر اساس سریال مرتب کرده دانش نامه آزاده چون
  خلاصه اعتماد کردن ب این سریال واقعا خنده داره!

 24. سلام

  میخاستم ببینم قسمت چندمه حریم سلطانه ک شاهزاده مصطفی رو به قتل میرسونن

  با تشکر

 1. بازتاب ها: آخرین عکس های سریال آخرین سلطان +داستان + زیرنویس فارسی و لینک مستقیم + خلاصه داستان+قسمت اول و دوم و سوم و آخرین قسمت+پشت صحنه

 2. بازتاب ها: آخرین عکس های سریال آخرین سلطان +داستان + زیرنویس فارسی و لینک مستقیم + خلاصه داستان+قسمت اول و دوم و سوم و آخرین قسمت+پشت صحنه | ویکی پدیا

 3. بازتاب ها: خلاصه داستان قسمت آخر سریال حریم سلطان + عکس خلاصه داستان+قسمت اول و دوم و سوم و آخرین قسمت+پشت صحنه | ورزش 3

 4. بازتاب ها: خلاصه داستان قسمت آخر سریال حریم سلطان + عکس خلاصه داستان+قسمت اول و دوم و سوم و آخرین قسمت+پشت صحنه | ویکی پدیا

 5. بازتاب ها: خلاصه داستان قسمت آخر سریال حریم سلطان + عکس خلاصه داستان+قسمت اول و دوم و سوم و آخرین قسمت+پشت صحنه | امروز

 6. بازتاب ها: بازي هاي آنلاين حريم سلطان

 7. بازتاب ها: سريال لطيفه چند قسمت است | جدید دانلود 94

 8. بازتاب ها: سريال كارادايي چند قسمت است | جدید دانلود 94

 9. بازتاب ها: بلايي که در نبود عشق بر سر اين زن آمد (عکس)