خانه / خواندنی ها / نظر نوه امام خمینی درباره فیس بوک

نظر نوه امام خمینی درباره فیس بوک

 

عصر ایران؛ هومان دوراندیش – نعیمه اشراقی، نوه امام خمینی، در میان ایرانیان عضو فیس بوک چهره ای شناخته شده است. البته او تا چند ماه پیش، یکی از اعضای عادی فیس بوک بود؛ اما پس از مصاحبه پر سر و صدایش با سایت جماران درباره “حجاب”، همگان او را به عنوان “نوه امام” شناختند و در کوتاه زمانی، تعداد دوستانش در فیس بوک، از ۳۰۰ نفر به ۵۰۰۰ نفر رسید.

اگر به صفحه شخصی او در فیس بوک سر بزنید، معمولا پست هایی می بینید با لایک ها و کامنت های پرشمار موافق و مخالف.

متن زیر گفتگوی عصر ایران است با نوه امام خمینی درباره فعالیت اش در سایت فیلترشده فیس بوک.

شما از چه زمانی عضو فیس بوک شدید و اصلاً چه شد که تصمیم به عضویت در این شبکه اجتماعی گرفتید؟

 بیشر از چهارسال است که عضو فیس بوک هستم. انگیزه اولیه ام، پیدا کردن دوستان قدیمی ام بود.

دوستان شما در فیس بوک چند نفرند و معمولاً درخواست دوستی چه کسانی را قبول می کنید؟

دوستان من ۵۰۰۰ نفر هستند و درخواست های بیشماری دارم که تسهیلات فیس بوک اجازه افزودن بر تعداد دوست هایم را نمی دهد. در خصوص درخواستهای دوستی هم سعی ام این بوده که گزینشی عمل نکنم.

آیا خودتان هم برای کسی درخواست دوستی می فرستید؟

در پاره ای از مواقع.

 


برخورد شما با کامنت های انتقادی چگونه است؟ آیا کامنتی را هم حذف می کنید؟

تعداد کامنتهایی که حذف کرده ام از تعداد انگشتان دست به نظرم کمتر بوده است.

 

اگر کسی در لابلای انتقادش، سخنی بگوید که از نظر شما، مصداق توهین به امام و یا شخصیت های دینی باشد، کامنت او را حذف می کنید؟

تا به حال کامنت توهین به ائمه نداشته ام ولی توهین به امام علیرغم خواهش من بوده است. گرچه این کامنتها قلب و روح مرا آزار می دهد ولی در اکثر مواقع سعی کرده ام تحمل کنم؛ به این دلیل که احساس می کنم گاهی در این بین افراد کسانی هستند که احتمالا به آنها ظلمی شده است و یا حتی قربانی پدران ویا مادران خود هستند و با این کار احساس آرامش می کنند. آنها شاید به گمان خودشان صدایشان به گوش کسی در درون حکومت می رسد. من هم صبوری می کنم. تاسف من بیشتر از این است که می بینم چهره واقعی امام را تعداد اندکی شناخته اند و این قدر دور از واقعیت راجع به امام قضاوت می شود که کوشش در جهت شناخت امام را با تمام وجود برای خودم واجب می بینم.
هر کسی از ظن خود شد یار من
وز درون من نجست اسرار من

 

از خانواده امام چند نفر عضو فیس بوک هستند؟ چه کسانی؟

نسل اول، یعنی فرزندان امام هیچ کدام عضو فیس بوک نیستند و نسل دوم، یعنی نوه ها، بیش از ۶۰% عضو هستند.

وقتی با فیلترشکن وارد فیس بوک می شوید، احساس نمی کنید قانون شکنی کرده اید؟

من شخصا با قانون گریزی مخالفم حتی اگر قانون به ناحق باشد. به نظرم برای اصلاح قانون ظالمانه باید کوشش شود و تا زمانی که قانون پابرجاست نباید از آن تخطی کرد ولی استفاده از فیلترشکن از لحاظ قانونی منعی ندارد بلکه بعضی از مراجع شرعا جایز نمی دانند که مقلدین این دسته از مراجع بایستی احتیاط کنند.

اصلا درباره فیلترشدن فیس بوک چه نظری دارید؟

من کلا با ممنوعیت مخالفم. از نظر من منع استفاده از هر آنچه که ممنوع کرده ایم راه حل نیست. حتی مُسکّن هم محسوب نمی شود.

 

 


 

بعضی ها از شما انتقاد می کنند که چرا عکس هایی جذاب از خودتان را در صفحه فیس بوکتان می گذارید. برای این قبیل دوستانتان معمولاً چه پاسخی دارید؟

من اعتقاد دارم همین انتخاب درست است. ما مگر در دینمان با زیبایی سر ستیز داریم؟ من عکسی را انتخاب کردم که احساس کردم زنده است، با مخاطب حرف می زند و ارتباط می گیرد. ما با نوشته هایمان نیز همین کار را می کنیم. یعنی سعی می کنیم با مخاطب رابطه برقرار کنیم.
انتخاب عکس با امام هم برای آشنایی مردم با چهره امام در خانه است: امام مهربان و صمیمی.

اگر نوه امام نبودید فیس بوک برایتان فضای دلپذیرتری بود یا الان که نوه امام هستید فیس بوک برایتان جذاب تر است؟

من بیش از ۴ سال است که عضو فیس بوک هستم. قبلاً کسی مرا با عنوان نوه امام نمی شناخت. تعداد دوستانم ۳۰۰ نفر بود؛ ولی بعد از مصاحبه با سایت جماران راجع به حجاب نامم شناخته شد و یکباره تعداد دوستانم به حداکثر رسید و هر روز درخواستهای دوستی زیادی دارم که به دلیل ممنوعیت تسهیلات فیس بوک، امکان پذیرش آنها را ندارم. لذا بعد از شناخته شدن، فضا برایم بسیار دلپذیرتر شد.

 


فیس بوک چه فوایدی برای شما دارد؟ برایتان بیشتر جنبه تفریحی دارد؟

بیشترین فایده فیس بوک برای من مردم شناسی و آشنایی با لایه های مختلف جامعه است که برایم بسیار دل نشین است؛ به خصوص برای من که در شرایطی خاص بزرگ شده ام و امکان ارتباطات فیس تو فیس و صادقانه را کمتر داشته ام. آدمها یا به دلایلی به ما نزدیک شده اند و یا باز به دلایل دیگری از ما فاصله گرفته اند. نزدیکی و دوریشان واقعی نبوده است. فیس بوک این امکان برای من فراهم کرده است که دوستانی بدون دلهره و بدون چاپلوسی داشته باشم.

معمولاً بر روی صفحه تان چه چیزهایی را می نویسید یا شِیر می کنید؟

معمولا مسائل سیاسی؛ چون این روزها، دغدغه مردم سیاست است. سیاست چنان در تار و پود زندگی مردم نفوذ کرده و تاثیرگذاشته است که نمی توان به چیزهای بهتری فکر کرد و درباره آنها نوشت.

اشتراک گذاری در تلگرام

۳۱ دیدگاه

 1. تبارک الله و احسن الخالقین ، بزنم به تخته ماشاأالله ماشاآلله 😀
  هر چی سنشون بالا رفته چقد هم افکارشون و هم ریختشون عوض شده !

 2. امام سال ۱۳۶۸ رحلت کردند، سن این خانوم توی عکسشون با امام حداقل بالای ۲۰ سال هست،بیش ۲۴ سال از تاریخ عکس میگذرد ولی!!!!! قضاوت با شما.

 3. به نظر شما این خانم همونیه که پیش امام نشسته؟؟؟؟؟
  دقت کنید الان ۲۵ ساله که امام خمینی فوت کرده یعنی این عکس مال ۲۶ یا۲۷ سال پیشه!!!یعنی میشه همچین چیزی!!!!!

 4. محدودیتهای از قبیل فیلتر کردن سایتها و منع استفاده از ماهواره توهین به شعور مردم محسوب میشه و باعث میشه افراد به صورت مخفیانه ازش استفاده کنند و کاملا مخالف با شعار آزادی بیان و افکاره

 5. هر کسی هر زمانی فکرش عوض بشه ایرادی که نداره هیچ باید تبریک هم بهش گفت. وقتی تونستیم حتی کسایی که دستور قتل دیگرانو صادر کردن ببخشیم می تونید امیدوار باشیم که به دمکراسی می رسیم

  • از دید قانون قاتل، قاتله. من نمی دونم تو چی می گی. ولی هر وقت بفهمن که تو قتل کردی اون وقت باید تاوانش رو بدی..
   ولی کلا نفهمیدم منظورت درباره دستور قتل دیگران رو صادر کرده چی بود. این خانم که اصلا کاره ای نبوده که بخواد دستور قتل بده …. یا اگه بوده من نمی دونم

 6. بچه ها شما می دونید چند سالشه ؟

 7. ظاهرا نوه حضرت امام با فتوشاپ عکس خود را دستکاری کرده است یا به یک جراح پلاستیک خوب رفته است یا شاید مثل فیلم جدید براد پیت که سال به سال جوانتر میشد تا وقتیکه طفلی شیرخواهره شد . امام اگر بود با نوه اش چه رفتاری میکرد ؟ آیا با او برخورد میکرد ؟ زمان امام لنز رنگی نبود ؟

 8. چه زیبا – چه رعنا من این فیگور رو قبلا دیدم فکر کنم توی فیلم های هندی بود…

 9. سن ایشان حدودا ۴۵ سال است الان

 10. عکس های فتوشاب جالبی بود(نمیدونم بقیه رو چی فرض میکنید؟)

 11. نوه‌های امام به لحاظ عقیدتی و فکری به امام و فرزندان امام نرفته‌اند

 12. من دو سال در شرکتی که خانم اشراقی کار میکنند کار میکردم ایشون حدود ۴۵ تا ۴۸ ساله هستند ولی خیلی جوانتر به نظر می ایند و این چیزی بود که بعد از هر بارقدم زدن ایشان در شرکت راجع به ایشان گفته میشد عکس همراه امام هم حدود ۲۰ ساله هست که نظر این اختلاف منطقی است… در هر صورت نوه روشنفکر و زیبایی هستند :)

 13. والله من که ازثیاصت چیزی نمیدونم لابدمصلحت همینه!اصلاخرم ازکرگی گاوبود.

 14. ای بابا ما هم اگه مثل این خانم تو ناز ونعمت بودیم جوانتر وزیباتر بودیم

 15. احمد عبدالله زاده
  Thumb up 0 Thumb down 0

  جناب آقای عارف بزرگوار ، جناب آقای زیبا کلام عزیز ، جناب آقای محمدرضا خاتمی سید بزرگوار ، جناب آقای مجید انصاری افراط گرای معروف ، فرزندان محترم حضرت آیهالله هاشمی رفسنجانی ، نوه مکرمه حضرت امام خمینی (ره) ، اگر آقای روحانی ریاست محترم جمهوری منتخب ملت شریف ایران اسلامی را از اصولگرایان نمیدانید ، یقینا ایشان از اصلاح طلبانی که در سال ۸۸ خود فاتحه خود را درخیابانهای تهران خواندند نیست .
  لذا نه رفتارش و نه گفتارش و نه سابقه اش و نه برخوردهایش و نه اعتدالش هیچ کدام شباهتی به اصلاح طلبانی که روزی به خاطر ایجاد شبهه ای که الآن دروغ بودن آنرا سران اصلاحات تائید میکنند که حاضر شدند روزها و شبها هفته ها و ماه ها ، اتوبوسها ، مغازه ها بانکها و خیابانهای پایتخت جمهوری اسلامی را به آتش وخون بکشند ندارد .
  مضافا اینکه شما اصلاح طلبان در سال ۸۸ حیثیت انقلابی مردم شریف ایران اسلامی را در جهان زیر سؤال بردید و امروز هم بی شرمانه تر از آنروز سهم خود را از دولت برخواسته از ملت شریف ایران اسلامی طلب میکنید . لطفا قدری خجالت بکشید .
  عبدالله زاده

 16. احمد عبد الله زاده
  Thumb up 0 Thumb down 0

  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام ودرود به مقام عظمای ولایت وهمچنین حضرت آیهالله عظمی خاتمی امام جمعه معزز و مکرم تهران :
  ما همصدا و همنوا با حضرت آیهالله خاتمی اعلام میکنیم تا زمانیکه رئیس جمهور منتخب جناب آقای روحانی در مسیر منویات و راهنمائی ها و دستورات مقام معظم رهبری باشد و ازخط رهبری جدا نگردد با جان و دل هرگونه همکاری وهمراهی را خواهیم داشت .
  لاکن همانگونه که حضرت آیهالله خاتمی فرمودند شاخص ما ولایت است ما ایشان ودولتشان را با ولایتمداری محک خواهیم زد .
  لذا تا زمانیکه ایشان و دولتشان از خط ولایت فاصله نگرفته اند در قلب ما جا دارند .
  ما به هیچ وجه حضور کسانی چون فرزندان هاشمی برادران خاتمی ، مجید انصاری و دیگرسران اصلاح طلب و افراطیونی که فتنه سال ۸۸ را مدریت میکردند و روزها، هفته ها ، ماه ها ، مغازه ها ، بانکها ، اتوبوسها، وخیابانهای پایتخت جمهوری اسلامی را به آتش وخون کشیدند در دولت جناب آقای روحانی بر نمی تابیم .
  عبد الله زاده

 17. احمد عبد الله زاده
  Thumb up 0 Thumb down 0

  تیر ۱۳۹۲
  عضو مجلس خبرگان رهبری وامام جمعه مشهد مقدس حضرت آیه الله علم الهدی در روایت دیدارش با مهدی هاشمی تاکید کرد : دیدار بنده با ایهالله هاشمی رفسنجانی اتفاق تازه ای نبوده است .
  امام جمعه مشهد افزود : فرزند هاشمی رفسنجانی پس از هماهنگی با دفتر اینجانب ، صبح روز بعد نزد من آمد و در باره ارتباطش با اردوکشی های خیابانی بعد از انتخابات سال ۸۸ ونسبت هائی که به او داده اند ، توضیحاتی داد (دریوزگی خفاشان)
  عضو مجلس خبرگان رهبری میفرماید من به مهدی هاشمی گفتم منکه قاضی نیستم و این مسائل هم به من ربطی نذارد باید از طریق قانونی اقدام کند .
  به فرزند هاشمی گفتم ، به هر حال آنچه برای شما پیش آمده ، حق باشد یا نا حق مشخص می شود ومی گذرد وتمام می شود .
  اما آنچه نمی گذرد وضع پیش آمده برای آیهالله هاشمی رفسنجانی در عرصه نظام است
  ایشان به مهدی هاشمی گفت : سر آغاز آشنائی وارادت من با آقای هاشمی رفسنجانی بر میگردد به زمانیکه شما هنوز بدنیا نیامده بودی .
  آیهالله علم الهدی گفت : این ارادت از سوی من تا سال ۷۸ ادامه داشت تا آنکه در حج آن سال ودر منی ، شبی در بعثه مقام معظم رهبری ، با یکی از منسوبان نزدیک آقای هاشمی رفسنجانی که به حج آمده بود، در باره حزب کارگزاران بحث شد واو جسارتی علیه مقام معظم رهبری انجام داد که آن اظهارات ، نظر واعتقاد مرا در مورد آقای هاشمی رفسنجانی به کلی مخدوش کرد ، البته این خدشه در مورد آقای هاشمی ، امروز نه تنها در من ، بلکه در بسیاری از متدینین وانقلابیون ، پیش آمده است .
  امام جمعه مشهد مقدس گفت : به فرزند هاشمی گفتم از آن زمان به بعد وبه ویژه در سالهای اخیر، نمونه های بسیاری از چنین برخورد هائی از سوی منسوبان نزدیک ودور وی دیده و شنیده و سبب شده تا جامعه متدینین وانقلابی کشور آقای هاشمی رفسنجانی را در مصاف وتقابل با مقام معظم رهبری ببینند واعتمادشان را به ایشاناز دست بدهند که این رویداد ، اتفاق خوبی نیست !!؟؟

 18. yeki iin ahmad abdolio az bargh bekeshe baba

  man nemidoonam savado farhangam khoob chizie haminjoori be etelaat mian bazia inja cherto pert migan yekish hamin abdollah

 19. lمتاسفانه خانم اشراقی از اینکه نوه امام هستند دارند سوء استفاده می کنند مطمئن باشین اگر امام زنده بودند این خانوم به هیچ عنوان جرات نمی کرد با این سرو وضع عکسشو بزنه تو فیس بوک. در ضمن امام عزیز ما هیچ ربطی به نوه هاشون نداره امام صادق علیه السلام هم فرزند بدی داشتند

 20. با سلام
  مطمئن هستم که نوه أمام راحل منطبق بر رفتار و انگیزه أمام قدم بر می دارند أمام کسی بود که با دید بالا در زمان خودشان شطرنج و تا اندازهای موسیقی را با وجود مخالفت کوته فکران آزاد نمودند با سلام و احترام به روح پر فتوح و أهل بیت پر شائنشان

 21. ماشااله به این نوه امام برای خوشگلیش وبعد برای جرآتش که این عکسشو تو فیسبوک زده واقعآ دل شیر ودنده کرگدن میخاد …….

 22. lمن اینا میدونم که جامعه همیشه با یه سری افکاری که نو ظهور هس کنار نمیاد و حتی با اون مخالفت هم میکنه .ولی بعدا با اون کنار میاد و اونما میپرسته.. و به عنوان یه فکر جدید خواهد پذیرفت.

 23. قال الباقر (ع) اکثر الناس البهائم الا بعض المومنین یعنی انسان به چهره ی عنصری وطبیعی اش انسان نمیگویند چهره اخروی و برزخی او باید انسانی باشد در اخرت امکان دارد این انسان به گرگ و خوک و… محشور شود این خانم ممکن است جذاب باشد ولی با این حرفها وتفکرات و اعمالش چهره ی بد برا خود در ان دنیا انشاء میکند مگر حجاب فقط بعد فردی است تعد اجتماعی هم دارد ایا با این عکس ها لذت نامحرمی را به خود جلب نمیکند چرا جلب میکند دلیلش بعضی از این نظرات مردم میباشد واین طبق فتوی تمام علما حرام است حتی خود امام …لعنت بر شیاطین

20ist.com 20ist.com