چهره واقعی خرم سلطان در سریال حریم سلطان
چهره واقعی خرم سلطان. حتماً یا از طرفداران پر و پا قرص سریال ترکی حریم سلطان هستید یا اسم آنرا بارها شنیده اید. سریال حریم سلطان به اتفاقات درون حرمسرای سلطان سلیمان عثمانی می پردازد و داستان زندگی تنها زنی که توانست به صورت همسر نکاحی سلطان در آید ...

چهره واقعی خرم سلطان. حتماً یا از طرفداران پر و پا قرص سریال ترکی حریم سلطان هستید یا اسم آنرا بارها شنیده اید. سریال حریم سلطان به اتفاقات درون حرمسرای سلطان سلیمان عثمانی می پردازد و داستان زندگی تنها زنی که توانست به صورت همسر نکاحی سلطان در آید را به تصویر کشیده است: خرم سلطان.

شاید تاکنون به این فکر کرده اید که چهره واقعی خرم سلطان به چه شکل است؟! آیا شبیه بازیگری که این نقش را ایفا کرده هست؟

جواب اینست: آری !

 

خرم سلطان (۱۵۰۶ – ۱۵ آوریل ۱۵۵۸) با نام اصلی روکسلانا یا الکساندرا لیسوفسکا همسر سلطان سلیمان قانونی بود.
منابع سدهٔ شانزدهم عثمانی دربارهٔ نام او به هنگام دوشیزگی سکوت کرده‌اند اما چندین سده بعد در روایت‌های مردمی اوکراین که اولین بار در سدهٔ نوزدهم ثبت شده‌اند، از او با نام آناستازیا یاد شده‌است و طبق روایت‌های لهستانی، نام او الکساندرا لیسوفسکا بوده‌است.

در زبان‌های اروپایی از او بیشتر با عنوان روکسلانا نام برده‌اند و در ترکی با عنوان خرم و در عربی با عنوان کریمة‎.

سال‌های آغازین

بنا بر منابع اواخر سدهٔ شانزدهم و اوایل سدهٔ هفدهم، چون ساموئل تواردوسکی، شاعر لهستانی که دربارهٔ خرم سلطان در ترکیه به تحقیق و پژوهش پرداخته‌است، خرم احتمالاً دختر کشیشی ارتودکس از اوکراین بود. او در روهاتین، در ۶۸ کیلومتری جنوب شرقی لووف زاده شد. در دههٔ ۱۵۲۰ در یکی از یورش‌های مکرر تاتارهای کریمه به آن منطقه، اسیر و برده شد. احتمالاً ابتدا به بازار برده‌فروشان کافا و سپس به قسطنطنیه منتقل شد و از آنجا برای حرم‌سرای سلطان انتخاب شد.

زندگی با سلطان

او به‌سرعت مورد توجه سلطان قرار گرفت و حسادت رقبایش را برانگیخت. یک روز سوگلی سلطان، ماه‌دوران (همچنین معروف به گلبهار)، به‌شدت با او درگیر شد و به‌سختی او را کتک زد. سلطان سلیمان که از این قضیه دل‌آزرده شده بود، ماه‌دوران را به همراه شاهزاده مصطفی به مانیسا تبعید کرد. تبعید او در ظاهر به دلیل رسم سنتی تربیت ولیعهد در شهری دیگر، انجام گرفت ولی واقعیت چیز دیگری بود. با رفتن ماه‌دوران، خرم به سوگلی بی‌رقیب سلطان یا خاصگی سلطان تبدیل شد. سال‌ها بعد، به دلیل ترس از شورش (ترسی که احتمالاً خرم سلطان به آن دامن زده بود)، سلطان سلیمان دستور داد تا پسرش مصطفی را خفه کنند و به قتل برسانند. پس از مرگ مصطفی، گلبهار موقعیتش در کاخ به عنوان مادر ولیعهد را از دست داد و به بورسا رفت.

نفوذ خرم بر سلطان به‌سرعت افسانه‌ای شد. او برای سلطان شش فرزند به دنیا آورد: مهرماه، سلیم، بایزید، عبدالله، جهانگیر، و محمد. با زیر پا گذاشتن عادات و رسومات پیشین، خرم در نهایت از بردگی خارج شد و به بنده‌ای آزاد و همسر نکاحی سلطان بدل شد. بدین ترتیب سلیمان قانونی، اولین سلطان امپراتوری عثمانی پس از اورخان غازی شد که همسری رسمی اختیار می‌کرد. با این ازدواج، موقعیت خرم سلطان در کاخ افزایش یافت و در نهایت با اعمال نفوذ، پسرش سلیم را بر تخت حکومت نشاند. همچنین خرم به عنوان مشاور سلطان در امور کشوری عمل می‌نمود و احتمالاً بر امور خارجی و سیاست‌های بین‌المللی امپراتوری عثمانی نیز اعمال نفوذ می‌کرد. دو نامه‌ای که خرم به سیگیسموند دوم اوگوستوس، پادشاه لهستان نوشته بود، هم‌اکنون نیز موجودند و در طول حیات او، روابط امپراتوری عثمانی با دولت لهستان صلح‌آمیز بود. برخی از مورخین اعتقاد دارند که خرم سلطان با استفاده از قدرت سلطان سلیمان، حمله‌های مکرر تاتارهای کریمه به زادگاهش که برای گرفتن برده انجام می‌گرفت را کنترل کرده بود.

خیرات

در کنار دخالت‌ها و دسیسه‌های سیاسی‌اش، خرم‌سلطان در انجام امور خیریه نیز دستی داشت و احتمالاً ایفای این نقش را به تقلید از زبیده همسر هارون‌الرشید انجام می‌داد. ساختن مسجد، دو مدرسهٔ قرآنی، فواره، و بیمارستان زنان در نزدیکی بازار برده‌فروشی قسطنطنیه از جمله اقدامات خیریهٔ او به حساب می‌آیند. او دستور داد تا در نزدیکی مسجد ایاصوفیه، حمامی بنا کنند تا عبادت‌کنندگان بتوانند از آن استفاده کنند؛ حمامی که امروزه حمام خاصگی خرم سلطان نام دارد. در سال ۱۵۵۲ در بیت‌المقدس، امارت خاصگی سلطان را بنا کرد تا در میان فقرا و نیازمندان غذای رایگان توزیع کند.

همچنین برخی از کارهای قلاب‌دوزی او (یا حداقل قلاب‌دوزی‌های که به سرپرستی او انجام گرفته بود) تاکنون باقی مانده‌اند؛ از جمله قلاب‌دوزی‌هایی که در سال ۱۵۴۷ و ۱۵۴۹ به ترتیب به شاه تهماسب و سیگیسموند دوم اوگوستوس اهدا شد.

مرگ

خرم در ۱۵ آوریل ۱۵۵۸ درگذشت و در توربه‌ای (آرامگاه گنبدی‌شکل) زینت‌شده با نفیس‌ترین کاشی‌های ایزنیک که طرحی از باغ‌های بهشت بر روی آن‌ها نقش بسته‌است دفن شد. آرامگاه او در نزدیکی آرامگاه مجزا و حزن‌انگیزتر سلطان سلیمان، در مسجد سلیمانیه قرار دارد.

منبع متن: ویکی پدیا

 

خرم سلطان پنجمین زن زیبای سال ۲۰۱۳ شد

خرم سلطان

اینجا ببینید

 

فرصت را از دست ندهید

بازی ، هیجان ، درآمد

 

.

اینجا هم سکانس‌های آخر سریال حریم سلطان را ببینید

سکانس‌های آخر داستان سریال حریم سلطان

حتما ببینید خیلی جالبه

"برای این مطلب ۱,۷۲۹ دیدگاه ارسال شده و ۶۵۲۷۰۷ بار این مطلب بازدید شده است"
بخش نظرات
 • - لطفا از ارسال دیدگاه هایی با محتوای تبلیغاتی خودداری کنید.
 • - در دیدگاه های خود از جملات توهین آمیز استفاده نکنید.
1 ... 9 10 11
 1. +35 Vote -1 Vote +1
  جلال گفت :

  من که هم از قیافه ی خرم بدم میاد هم از خودش ……. مخلصه ماه دوران و مصطفیام . خرم تعطیله …. چقد تو قیافه بدسلیقه یه این سلیمان …. حالا موندم برا چی تاریخه خشک و خالی و تحریف کردن …….. مگه شاه میتونه فقط ۳ تا زن داشته باشه …… برین بابا شاها زن و بچه زیاد داشتن … اووووووووووووو تا دلتون بخواد زن داشتن شاها ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  پاسخ

 2. +32 Vote -1 Vote +1
  هادی گفت :

  فیلم فیلمای ایرانی و من نمیدونم این خارجیا برا چی اینقد نجسن . بابا ما مسلمونیم به ما چه اونا چکار میکنن . قیامت ما از اونا مسئولتریم چون اسلام و شناختیم . من که اصلن روم تاثیر ندارن . از خرمم خیلی بدم میاد خیلی مسخره و خنکه ………. از هیچ کدوم از زناش خوشم نمیاد فقط یکم از خدمتکار ماه دوران خوشم میومد ………

  پاسخ

 3. +35 Vote -1 Vote +1
  فرید اقا گفت :

  من که اصلا از این زنکه خرم خوشم نمیاد هر وقت تو فیلم میبینمش یه کیلو کم میکنم از بس که ازش بدم میاد . از رستمم خوشم نمیاد من از مهری ماه یکم خوشم میاد .

  پاسخ

 4. +44 Vote -1 Vote +1
  عطیه گفت :

  چقد جو گیر شدن فیلم و تموم نمیکنن چیه بابا حال به هم زن شد دیگه . هر چیزی زیادیش حال به هم زن میشه . مسخره کردن………………… حالا فیلمشون سر و تهش دروغه تاریخ و خشک و خالی … جمع کنین سریع به خدا خسته شدیم …. ولی خداییش راست میگن که اگه راست بود فیلمش خرم و همون اول میکشتن …………..

  پاسخ

  +36 Vote -1 Vote +1
  sanaz پاسخ در تاريخ فروردین ۶م, ۱۳۹۳ ۱۰:۴۲ ب.ظ:

  az khoramo shakhsiatesh motenaferam

  پاسخ

 5. +26 Vote -1 Vote +1
  قاسم گفت :

  از خرم اصلن خوشم نیومده

  پاسخ

 6. +36 Vote -1 Vote +1
  محمد رضا گفت :

  رستم خیلی مسخره و ……. خرمم خشکله طبیعیه نه عملی …. خب خوبه ولی در کل از شخصیتش خوشم نمیاد خیلی جول جول میکنه ولی به جایی هم نمیرسه که هیچ کارا رو خرابتر میکنه و به جاییم نمیرسه ….. در کل ازش خوشم نمیاد

  پاسخ

 7. +27 Vote -1 Vote +1
  بابایی گفت :

  رستم که خیلی مضخرفه سلیمانم ادمه هوس باز و بی لیاقته و خرمم ادمه احمقیه . مصطفی هم اگه زنا نکنه و ازدواج کنه معرکه یه ……. این فیلما مردم و به زنا میکشونن خودشون که اسلام و نمیشناسن فک کردن مسلمونا هم پا به زنا میدن و تو مملکت میرینن …………. خواهشا هر کی خوند یه سری به گوگل عقوبت زناکار بزنه و بخونه ……. من اصلن از زنا و دخترای بی حیا خوشم نمیاد ……….. زن باید نجیب باشه ….

  پاسخ

  +1 Vote -1 Vote +1
  ناشناس پاسخ در تاريخ اسفند ۷م, ۱۳۹۳ ۵:۳۸ ب.ظ:

  ۴ خط نوشتی ۵۰۰ تا زنا توش بود خخخخخ

  پاسخ

 8. +28 Vote -1 Vote +1
  آرش گفت :

  من اصلن از رستم و خرم خوشم نمیاد ………. زن و دختر زناکار و بی حیا فاحشه ان … من رفتم عقوبت زناکار و خوندم واقعا وحشتناکترین گناهیه که بخشیده نمیشه ….. شما هم برین بخونین . حالا غربیا هر غلطی دوست داشتن میکنن چون مسلمون نیستن این مسلمونا برا چی عقلشونو دسته غربیا میدن ……… واقعا متاسفم ./

  پاسخ

 9. +20 Vote -1 Vote +1
  احمد گفت :

  خرم سلطان با قیافه واقعیش واقعا زشته

  پاسخ

 10. +32 Vote -1 Vote +1
  بهاره گفت :

  خب گریم صددرصد صورت و از این رو به اون رو میکنه بعدم همه ی عکسایی که ازش انداختن تو اینترنت با همون گریمه . ولی قیافه ی اوزرلی معمولیه .

  پاسخ

 11. +33 Vote -1 Vote +1
  بهاره گفت :

  خب گریم صددرصد صورت و از این رو به اون رو میکنه بعدم همه ی عکسایی که ازش انداختن تو اینترنت با همون گریمه . ولی قیافه ی اوزرلی معمولیه ….

  پاسخ

 12. +25 Vote -1 Vote +1
  جلال گفت :

  از خرم اصلا خوشم نمیاد نمیدونم برای چی … مهری ماه که ضایع ترین دختره … ماه دوران سنگینه ازش خوشم میاد

  پاسخ

 13. +24 Vote -1 Vote +1
  حسام گفت :

  همچی بالا دروغ نوشتن که هر کی ندونه فک میکنه خرم سلطان کی بوده ……. خوبه که سلیمان فیروزه رو با اون قیافه ی زشتش به خرم ترجیح داد اخرشم چون رستمه فضول فهمید که واقعیش کی بوده سلیمان از ترسش نکشت که هیچی زندانیش نکرد که هیچی با احترام از ترسش فرستاد کشورش . فیلمش که دروغه ولی تو فیلم اگه قضاوت کنیم از همه ی سوگلیا سلیمان فیروزه رو بیشتر دوست داشت ….همسر نکاحی شما گفتین انگار مصطفی نخواست دختر اون کشاورز و به عق در بیاره . خب اگه اونم بابامرده بوده و خودش پادشاه بود اون دختر کشاورز و به نکاح در میاورد . الکی یه چیز و ساده و گندش نکنین …. خرم تمامه کاراش و رستم و اون سنبل میکرد . اگه یه ذره فیلمش واقعی بود خم و حتما صددرصد کشته میشد هنوز بچه نیاورده بود . خیالی ساختن …… من که اصلن از شخصیته خرم خوشم نمیاد . از فیروزه هم خوشم نمیومد . …..

  پاسخ

 14. +24 Vote -1 Vote +1
  ایلیا گفت :

  به نظرم به جای دیدن ماهواره بهتره بچسبین به دینه خودتون چون که عمر کمه چشم بزاریم عالمه محشریم . یه نگاهی تو گوگل به گناه زناکار بندازین بد نیست . لعنت خدا به زناکاران و رابطه ی نامشروع و امریکا و انگلیس و ترکیه . خدا لعنتشون کنه یه زلزله ای بیاد تو امریکا دولتشو و کشورش و نابود کنه .

  پاسخ

 15. +17 Vote -1 Vote +1
  zahra گفت :

  قیافه اش ک خیلی معمولی این خرم چرا میگن خوشگله

  پاسخ

 16. +27 Vote -1 Vote +1
  محسن گفت :

  قیافه ی خرم معمولیه . این عکسای تو اینترنت یا فتوشاپیه یمثل بالایی یا گریمی که تو فیلم ازش انداختن . من ازش تو فیلم خوشم نمیاد مهری ماه که اصلن …. ماه دوران خیلی زنه سنگینی و نجیبه . خیلی ماه دوران دوست دارم .

  پاسخ

 17. +21 Vote -1 Vote +1
  محمد رضا گفت :

  از خرم خوشم نمیاد از سلیمانم بدم میاد یک زره از ماهدوران خوشم میاد……………………………….

  پاسخ

 18. +30 Vote -1 Vote +1
  مصطفی گفت :

  مگه ادم کوره نمیبینه که صحنه هاش غیر طبیعیه از شخصیته خرم خوشم نمیاد . اینا فیلم و تحریف شده نشون دادن که خیانت و ظلم و ادم کشی و زنا و یاد بدن وگرنه تاریخ واقعی اینجوری نبوده شاه ۴۰۰ تا زن داشته و هیچ کس با هم کاری نداشتن …….. جنگ روانی راه انداختن دیگه . الهی جم از رو ماهواره بردارن اشغالا .

  پاسخ

 19. +25 Vote -1 Vote +1
  شایان گفت :

  خدایا به حقه فاطمه ی زهرا نعشه زناکاران و صیغه کنندگان و دشمنان امریکا و چین و اسرائیل و انگلیس و از رو زمین پاک کن . خدایا به حقه فاطمه ی زهرا امام زمان و ظهور کن که بر تخت ایران حکومت کنه و جهان و اداره کنه . این فیلما رو از خودشون میسازن فقط برا خراب کردنه جامعه . خدا لعنتشون کنه .

  پاسخ

  Vote -1 Vote +1
  ناشناس پاسخ در تاريخ اسفند ۷م, ۱۳۹۳ ۵:۴۱ ب.ظ:

  خب نگاه نکن دیگه اینهمه حرص و جوش نداره

  پاسخ

 20. +17 Vote -1 Vote +1
  حسن گفت :

  از شخصیته خرم متنفرم .روز قیامت، یکی از روزهای بسیار مهم وحساسی است که هر انسانی در پیش رو دارد. امیرمؤمنان علی علیه‏السلام درباره این مسئله می‏فرماید: «ای بندگان خدا! شما را به پرهیزکاری سفارش می‏کنم که عامل کنترل و مایه استواری شماست. پس به رشته‏های تقوا چنگ زنید و به حقیقت‏های آن پناه آورید تا شما را به سر منزل آرامش، جایگاه‏های وسیع، پناهگاه‏های محکم و منزلگاه‏های پر عزت برساند، در روزی که چشم‏ها خیره می‏شود و همه جا در نظر انسان تاریک است و گله‏های شترومال و اموال فراوان فراموش می‏گردد؛ زیرا به هنگام قیامت، به گونه‏ای، در صور اسرافیل می‏دمند که قلب‏ها از کار می‏افتد، زبان‏ها باز می‏ایستد، کوه‏های بلند و سنگ‏های محکم فرو می‏ریزد و قسمت‏های سخت آن، نرم چون سرابی می‏ماند، کوهستان‏ها با زمین هموار می‏گردد چنان که نه پستی و نه بلندی موجود است. پس در آن هنگام نه شفاعت‏کننده‏ای است که شفاعت کند و نه دوستی که نفع رساند و نه پوزش خواستن سودی دارد». قیامت، دادگاه الهی قیامت روزی است که انسان در دادگاه عدل الهی باید پاسخگوی همه اعمال و رفتار خویش باشد. در این دادگاه، عذرهای بیهوده، دروغگویی و ادعاهای باطل ناممکن است؛ زیرا هر کس حقیقت اعمال خویش را مستقیما مشاهده می‏کند و شاهدان که عبارتند از خدا، پیامبر، مؤمنان و نیز اعضا وجوارح او، جملگی بر اعمال او شهادت می‏دهند و راهی برای فرار از کرده خویش نخواهد داشت. امیر مؤمنان می‏فرماید: «آن گاه که زمین سخت بلرزد و نشانه‏های هولناک قیامت تحقق پذیرد و پیروان هر دینی به آن ملحق شوند و هر پرستش‏کننده به معبود خود و هر اطاعت کننده‏ای به فرمانده خود رسد، نه چشمی برخلاف عدالت گشوده و نه قدمی بر خلاف حق آهسته بر زمین نهاده می‏شود. در آن‏روز چه دلیل‏هایی که باطل می‏گردد و عذرهایی که پذیرفته نمی‏شود. پس در جست‏وجوی عذری باش که پذیرفته شود و دلیلی بجوی که استوار باشد. ازدنیای فانی برای آخرت جاویدان توشه بردار و برای سفر آخرت وسایل لازم را آماده کن». حسابرسی انسان‏ها در قیامت یکی از برنامه‏های مهمی که تمامی پیامبران الهی پس از خداپرستی، مردم را به آن توجه می‏دادند، اعتقاد به معاد بوده است؛ زیرا در سایه اعتقاد به معاد است که هدف از آفرینش تحقق می‏یابد و اعمال و رفتار انسان ارزش و معنا پیدا می‏کند.

  پاسخ

 21. -5 Vote -1 Vote +1
  منتقد گفت :

  عرض سلام خدمت مدیریت محترم سایت!
  چند نکته جالب توجه:
  ۱- از هر ۱۰۰ نفری که این فیلم رو دنبال می کنن، ۹۵ نفر از قیافه یا شخصیت خرم خوششون میاد. چطور تو سایت شما همه با خرم مخالفن؟ نکنه ایمیل ها ورچین شده و هر چی که خودتون خوشتون میاد رو در معرض نمایش میذارین؟
  ۲- طبق تاریخ اتفاقات فیلم ساختگی و زاییده ذهن نویسنده هستن ولی این واقعیته که خرم تنها زن قدرتمند دربار عثمانی بوده و تنها زنی بوده که به عقد پادشاه در اومده و البته قبل از سلیمان در اثر بیماری میمیره نه در ابتدای حضورش در حرمسرا و به دست رقبا!
  ۳- طبق اسلام و قرآن هم کنیز بر صاحبش حلال میشه و به این خاطر زنان دربار به پادشاه حلال بودن. اگر معنی قرآن رو خونده باشین، حضرت ابراهیم با کنیزش هاجر ازدواج نکرد. چون کنیزش بود، بهش حلال بوده. پس اگه به این میگید \"زنا\" آیا قرآن هم داره مردم رو به زنا دعوت می کنه؟! همه می دونن که پیامبران و امام های ما مثل پادشاها برای خودشون کنیزهایی داشتی که بهشون محرم بودن ولی برای خوب جلوه دادنش تو کشور ما از اون کنیز ها به عنوان همسرهای پیامبر و امامان یاد شده.
  ۴- کلاً تو کشور ما کسی نمیتونه از خودش بالاتر و خوشگل تر رو ببینه. واسه همین تو این سایت همه میگن خرم زشته.
  ۵- کسی که واقعاً از این سریال خوشش نمیاد، دنبالش نمیکنه. اگر هم دنبالش می کنه، ازش چیزای خوب یاد میگیره. هرزگی تو کشور ما بیداد میکنه. مردم اگه جنبه داشته باشن، هرزگی رو از سریال ها یاد نمیگیرن. یاد میگیرن که اونجوری نباشن. پس خودشون دلشون میخواد که اینجوری باشن.
  ۶- من طرفدار این سریال یا خود خرم نیستم ولی معتقدم آدم تا بهش بدی نشه، با کسی دشمن نمیشه تا ازش انتقام بگیره. از شروع سریال شاهد دسیسه های زنان دربار علیه خرم و سکوت متقابل خرم بودم. بارها خرم دست دوستی به سمتشون دراز کرد و اونا پسش زدن. خرم تو این ماجرا محکم ایستاد و از خودش دفاع کرد. طبیعت اینه که هر انسانی برای بقای خودش دست به هر کاری میزنه. حتی شمایی که از خرم خرده میگیرین، اگه تو شرایط اون بودین، خدا میدونه به چه جنایتکاری بدل می شدین.

  من شرایطی شبیه خرم سلطان دارم. بر خلاف تمام بلاهایی که سرم آوردن، سکوت کردم و چیزی نگفتم. از خرم یاد گرفتم که محکم باشم و به قدرتی برسم که باعث احساس ضعف بقیه میشه. توی یک سال گذشته تونستم به جایی برسم که همه اونایی که بهم بد کردن مقابل من به زانو در اومدن. حسادت رو تو چشم همشون می خونم. نقطه قدرت من نقطه ضعف اونا بود. اگه من بد بودم و جواب بدیهاشون رو با بدی میدادم و مثل خودشون هر کاری برای نابود کردن زندگیشون میکردم، هیچوقت خدا چنین قدرتی به من نمیداد! خدا جای حق نشسته. هیچ ظالمی تا ابد زندگی به کامش نمیمونه.
  لطفا جنبه های مثبت هر چیزی رو هم ببینین و انقدر کورکورانه قضاوت نکنین!

  پاسخ

 22. +26 Vote -1 Vote +1
  صادق گفت :

  اشتباه میکنی همه ی حرفات اشتباهه منتقد . همه ی دعواها از خرم شروع شد مث خدیجه که زندگیش و خراب کرد ….. شاهکار نکرده بعد ۵ تا توله به عقد شاه بی پدر در اومد ……مصطفی که شاه زنده بود میخواست دختر کشاورز و عقد کنه باباش نزاشت مطمئن باش اگه بابای شاه هم زنده بود نمیزاشت . در ضمن خرم و رستم حمایت میکنه …. اگه فیلمش واقعی بود همون اول با سم کشته میشد یا با چاقویی که بهش حمله شد یا صورته سوختش ……… پس بدون که فقط فیلمه . در مورده اماما هم تهمت زدی خودت روز قیامت جوابگویی ……

  پاسخ

 23. -1 Vote -1 Vote +1
  پرهامp گفت :

  لطفا یخورده فکر کنین اگه قرار باشه همه مثل خرم برا اینکه جاشو حفظ کنه ادم بکشه همونموقع ما هم مثل دایناسیورا منقرضص میشدیم.خوبه غریبب بود و اینقد ظلم کرد.تازه میگی حرفی نمیزد چون عمل دیکرد کلا موزی بود.کلا سریال مزخرفی بود همش دروغ بود.تا دلتونم بخواد به ایرانیا توهین میکنه حالا ما هی بگیم خرم خشگله یا زشته بیچاره این یا اون.اوناراحت بما توهین کردن ما هم عکساشسون‌ میزنیبم و قربون صدقشون میریم یا دلمون براشون میسوزه.سلطان بیب عرضه و هوس باز به دستوپر کنیزش خرم مردم تبریز و قتل عام کرد هرذچجند اخرش زورش به شاه طهماسب نرسید.ایرانی ها رو دیو و زشت خطاب میکنن عزیزم حالا بگو خرم چقد خشگله و عکساشو دانلود کن

  پاسخ

 24. +1 Vote -1 Vote +1
  علی گفت :

  کم مشکل داریم بیاییم در مورد این زنیکه هزار گریم هزار سکانسی حرف بزنیم .

  پاسخ

 25. +1 Vote -1 Vote +1
  roz گفت :

  fمتاسفانه زنان بیکار ایرانی با دیدن این فیلم جیب فیلمسازهای ترکیه را پر کردند و ترکیه هم با افزایش توریست ایرانی به کشورش

  پاسخ

 26. +1 Vote -1 Vote +1
  نسیم گفت :

  وقــــــــــــتــی اســــــــــــم حــــــــــــــــــــرم رومــــــــــی شــــــــــنوم به یاد فتنه و فساد مـــــــــــی افتـــــــــــم

  پاسخ

 27. Vote -1 Vote +1
  husna گفت :

  سریال زیبای است من را خوش میاید

  پاسخ

 28. -2 Vote -1 Vote +1
  husna گفت :

  GOOOOOOOOD!!

  پاسخ

 29. +1 Vote -1 Vote +1
  هدی گفت :

  من از این هنر پیشه مغرور و خودخواه بدم می یاد

  پاسخ

1 ... 9 10 11

ارسال دیدگاه


Site Meter